Atıkların doğaya verdikleri zararlar ile ilgili bir araştırma yapınız. Araştırmanızdan edindiğiniz bilgilere göre bilgilendirici bir yazı yazınız. Yazınızı, oluşturacağınız yazı taslağına göre düzenleyiniz.

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Sayfa 156 Cevabı

“Atıkların doğaya verdikleri zararlar” ile ilgili bir araştırma yapınız. Araştırmanızdan edindiğiniz bilgilere göre bilgilendirici bir yazı yazınız. Yazınızı, oluşturacağınız yazı taslağına göre düzenleyiniz. Yazınızda açıklayıcı ve tartışmacı anlatım biçimlerini kullanmaya, medya kaynaklarından görüşlerinizi destekleyecek kanıtlar sunmaya dikkat ediniz.

Cevap:

YAZI TASLAĞIM

Araştırmamın konusu: Atıkların çevreye verdikleri zararlar

Araştırmamın amacı: Atıkların çevreye verdiği zararlar hakkında okuyucuyu bilgilendirmek

Giriş bölümü: Atıklar hakkında bilgi

Gelişme bölümü: Atıkların doğaya verdiği zararlar

Sonuç bölümü: Atıkların doğaya verdiği zararı engellemek için yapılması gereken davranışlar

Kaynakça: İnternet

 

b. Oluşturduğunuz taslaktan hareketle yazınızı yazınız.

Cevap:

ÇEVRE KATİLİ İNSAN

Doğa hepimizin evidir. Doğa olmadan bizler bu dünyada evsiz kalırız. Bundan dolayı her şeyden önce kendi hayatımızın tehlikeye girmemesi için doğa bilincine sahip olmalıyız. Doğayı kirletmek yerine onu korumalıyız. Doğa ile ilgili araştırmalar yapıp çevremizdeki insanlara doğa için neler yapabileceğimizi öğretmeliyiz. Ama bizler bunlar bunlar yerine sokaklarımızı kirletip ormanlarımızı çöllere çevirmeyi tercih ediyoruz. Ama unutmayın ki doğa yok olursa biz de zamanla yok oluruz. Bundan dolayı insan çevre katili olmamalı, çevresini korumalı ve gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmalıdır.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir