Bazı elementler katı, bazıları sıvı, bazıları ise gaz hâlinde bulunur.Acaba hangi elementler hangi özelliklere sahiptir?

Sponsorlu Bağlantılar

8. Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 93 Cevabı
Bazı elementler katı, bazıları sıvı, bazıları ise gaz hâlinde bulunur.Acaba hangi elementler hangi özelliklere sahiptir?
Cevap: 

Periyodik tabloda, birbirlerine benzer kimyasal ve fiziksel özellikleri mevcut olan elementlerin beraber gruplandırıldıkları çizelgedir. Elementler gruplandırılırken oda şartlarındaki fiziksel hâl, sertlik, yumuşaklık, iletkenlik, kararlılık, iyon yükü gibi özellikleri göz önünde bulundurulur. Periyodik cetvelde birbirine benzer özellikteki elementler alt alta dizilmiştir.

Metaller

Metaller genel olarak dayanıklı olup ağır ve parlak görünümde olurlar. Demir, bakır, alüminyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, kurşun, kalay ve cıva günlük hayatta sürekli karşılaştığımız metallerden bazılarıdır.

8. Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 96 Cevabı

Ametaller

Ametaller katı, sıvı ve gaz hâlinde bulunma özellikleri vardır. Ametallerden kükürt, kauçuk üretiminde ve tarım ilaçlarının yapımında kullanılır. Klordan, suların dezenfekte edilmesinde ve bildiğimiz temizlik malzemesi yapımında kullanılır. İyot, ilaç ve mürekkep gibi alanlarda kullanılır. Kömürün yapısında bulunan karbondan çelik üretimi vb. birçok alanda fayda sağlar.

8. Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 98 Cevabı

Yarı Metal

Periyodik cetvelde metaller ile ametaller arasında olan bir kısım elementler bulunmaktadır. Bu metallere yarı metal olarak adlandırılır. Bunlardan bazıları bor, silisyum, germanyum,arsenik, tellür ve polonyum yarı metallere örnektir.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir