Beşparmak Dağları


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bilgiyil/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Sponsorlu Bağlantılar

Beşparmak Dağları Hakkında Kısaca Bilgi Aktaracağız. 

Beşparmak Dağları ülkemizde ismi en çok duyulan dağlardan biridir. Tahmin ediyoruz ki birçoğumuz Beşparmak Dağı’nı ülkemize ait bir dağ olduğunu düşünüyordur. Fakat Beşparmak Dağları ülkemizde olan bir dağ değildir. Özellikle isminden dolayı ülkemize ait bir daha zannedilmektedir.

Beşparmak Dağları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunmaktadır. Yani Yavru Vatan olarak bildiğimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ait olan bir dağdır. Bu dağ Kıbrıs’ın kuzeyindeki sıra dağların genel adidir. Batıda Koruçam ile doğuda Zafer Burnu arasında uzanan dar, uzun ve sürekli dağ sırasıdır.

Bazı kaynaklarda ise Girne Dağı olarak geçmektedir. Bu dağın genişliği 8-10 kilometre uzunluğu ise yaklaşık 170 kilometredir. Bir dağın zirvesine kadar çıktığı bilinen efsane tank da bu dağda yer almaktadır  1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı esnasında bu dağa çıkan tank hala oradadır.

Emeğe saygı için reklamlara 1 kez tıklamayı unutmayın.

Beşparmak Dağları konusu hakkında düşüncelerinizi aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Superman Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Dommsday, kötü karakter ve Lex Luthor hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir