Bir geziniz esnasında gördüğünüz ya da yaşadığınız ilginç olayları gözlemlerinize dayanarak yazınız. Yazınıza uygun bir başlık koyunuz.

8. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Peri Bacaları Metni Sayfa 162-164-165-166-167 Cevapları

Peri Bacaları Metni Etkinlik Cevapları – 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları

8. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Sayfa 166 Cevabı

Bir geziniz esnasında gördüğünüz ya da yaşadığınız ilginç olayları gözlemlerinize dayanarak yazınız. Yazınıza uygun bir başlık koyunuz.

Cevap:

TİTREYEN GÖL EFSANESİ

Titreyen göl ülkemizde Antalya’nın Manavgat ilçesinde  bulunmaktadır.  Göl gerçekten bakıldığı zaman aynı bir titreme görüntüsünü ortaya koyduğu için titreyen göl adı ile anılmaya başlanmıştır.

Bir rivayete göre, gölün kenarında yaşayan ve kuşları besleyen yaşlı bir balıkçı orada oturmaktadır. Kuşlar yaşlı balıkçıyı gölün kenarında gördükleri zaman kanatlarını çırparak ona doğru gelirdi. Bir gün bu gölde avlanan avcılar su üstünde yer alan ördekleri vurur. Yaşlı balıkçı bu durum karşısında avcıların üzerine yürür ve onları avlanmaktan vazgeçirmeye çalışır. Avcılar ise yaşlı adamı iter ve su üstündeki vurdukları ördekleri oradan almaya çalışır. Bu sırada diğer ördekler ise hep beraber havalanarak kanatlarıyla bir hortum oluşturur ve avcıları kaçırırlar. Bu olaydan sonra göl her zaman titremeye başlar. Bu titremeye ise yöre halkı, kuşlar yaşlı balıkçıya ağlıyor şeklinde  yorum yaparlar

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.