ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI İNTERNET BAĞIMLILIĞI

Gelişen teknoloji ile birlikte artık tabletler, bilgisayarlar, akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez birer parçası oldu.  Ayrıca bu aletleri daha fonksiyonel hale getiren internet, özellikle genç kesim için bağımlılık oluşturdu. Her yerde iletişim imkanı sunan bu teknoloji internetin en cazip tarafı. Bu teknoloji  sayesinde her an istenilen her türlü bilgiye anında ulaşılabiliyor oluşu da bir başka kolaylık.

İnternet, en büyük ve en zengin içeriğe sahip bir kütüphane. Herkese inanılmaz bilgi ve imkanlar sunuyor. İstediğimiz bilgiye anında ulaşma imkanı sağlıyor. Bu faydalı ve güzel yönleri. Fakat bunun haricinde aynı zamanda bie bilgi çöplüğü. İnternetten aldığımız bilgilerin doğru olup olmadığını çoğu zaman anlamayabiliriz.  Aslında sıkıntı sadece bilgilerin doğru olup olmaması değil. Her türlü kirlilik, insan fıtratını ifsat eden unsur da orada.

İnternet nasıl bir arkadaş?

Uzmanlara göre, bilgisayar başında çok uzun süre vakit geçiren çocukların ders ve okul başarısının düşmektedir. Verilen ödevleri araştırmadan internetten bulup hazır olarak kullanan çocuklar doğal olarak da gerçek bir öğrenmeye sahip olamıyorlar. Oysa bunu kütüphanede araştırıp öğrenmeleri daha faydalı ve öğreticidir. Malesef ki çocuklarımız internette kopyala yapıştır ödev hazırlıyorlar . İnternet aleminin karanlık dünyasına kapılıyorlar. Sosyal bir varlık olan insan, sanal yani  gerçek olmayan bir sosyalliğe teslim oluyorlar.

Diğer taraftan bu internet ortamında şiddet ve edepsizlik çocuklarımızın hem temiz fıtratını zedeliyor hem de aile ve toplum değerlerine karşı duyarsızlaştırıyor. Bu ortamda mahremiyet ortamını kaybeden çocuklar yetişmektedir.

Ayrıca sosyal ve psikolojik sorunlar dışında fiziksel olarak da bir çok probleme yol açtığı söylenmektedir. Duruş bozuklukları, baş ağrısı, boyun düzleşmesi, eklem ağrıları gibi radyasyona bağlı çeşitli hastalıklar  meydana gelmektedir. Hareketsiz yaşam sonucu ileri ki yaşlarda da görülebilecek pekçok hastalık ortaya çıkabilmektedir. Bunlar arasında kalp damar hastalıkları, aşırı kilo, yüksek kolestrole ve şeker hastalığı da var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir