Çanakkale Savaşı ve Çanakkale Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk” konularında yaptığınız araştırma sonucu edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bilgiyil/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Sponsorlu Bağlantılar

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 44 Cevabı

“Çanakkale Savaşı ve Çanakkale Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk” konularında yaptığınız araştırma sonucu edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Mustafa Kemal, bölgeyi ve arazinin durumunu Balkan Harbi yıllarından biliyordu. O, Bolayır’da 8 Şubat 1913 – 10 Ağustos 1913 tarihleri arasında görev yapmıştır. Düşmanın ilk çıktığı yere zamanında müdahale etmesi ve onları durdurması tarihi bir öneme sahiptir. İlk müdahale, Mustafa Kemal’in stratejik bakışındaki doğru ve isabetli tutumundan kaynaklanmıştır. Eğer bu yerinde müdahale olmasaydı, savaşı daha başında kaybederdik. Beşinci Ordu Komutanı Liman von Sanders’in, bölgede birlikleri dağıtma ve düşmanı karşılama kararını yanlış bulmuş ve bunu Başkomutan Vekili ve Harbiye Nazırı olan Enver Paşa’ya bildirmiştir. 3 Mayıs 1915 tarihli mektubunda Enver Paşa’yı şu ifadelerle uyarmaktadır: “Maydos Bölgesi Kuvvetlerini komuta ettiğim zaman, aldığım tertibat ile düşmanın karaya çıkmasına olanak verilmeyebilirdi. 10 Ağustos 1915 günü Anafartalar Zaferi’ni kazandıran büyük hücumda, önce kendisi siperden çıkıp kişisel bir cesaret göstermiştir. Anafartalar Muharebeleri esnasında bir şarapnel parçasıyla göğsünden yaralanmıştır. Şarapnel kalbinin üzerinde duran cep saatini parçalamış ve göğsünde hafif yara açmıştır. Fakat o bunun duyulmasını istemedi ve yanında bulunan subayı uyarıp “Sus!” dedi. Bu yaptığı hareketle askerin moralinin bozulmasını önledi ve savaşma azmini devam etmesini sağladı.

Konu ile ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 44-45-46-47-48-49 Cevapları başlıklı makalemizde 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Türk Askerinin Cesareti Metni Etkinlik Cevapları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir