Çanakkale Savaşı’nda komutan olduğunuzu ve taarruza geçmeden önce askerlerinize bir konuşma yapacağınızı hayal ediniz. Konuşma metninize etkileyici bir hitap ifadesiyle başlamayı unutmayınız. Metninizde “özveri, sorumluluk, bayrak, vatan, bağımsızlık, şehitlik” kelimelerini kullanınız.

Sponsorlu Bağlantılar

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 48 Cevabı

Çanakkale Savaşı’nda komutan olduğunuzu ve taarruza geçmeden önce askerlerinize bir konuşma yapacağınızı hayal ediniz. Konuşma metninize etkileyici bir hitap ifadesiyle başlamayı unutmayınız. Metninizde “özveri, sorumluluk, bayrak, vatan, bağımsızlık, şehitlik” kelimelerini kullanınız.
Cevap:

Sevgili Askerler,
Sonunda kutlu güne ulaşmış bulunmaktayız. Ben bugün, bu savaşın bittiği gün olacağına inanıyorum. Bundan çok eminim. Nasıl bundan eminim? Çünkü Türk askeri, yani sizler, vatanı koruma sorumluluğuyla, büyük özverilerle ve cesaretle cephelerdeki yerlerinizi aldınız. Çünkü Türk askeri bayrağını, vatanını ve bağımsızlığını her zaman namusu bilir. Çünkü Türk askeri şehit olmayı şeref olarak görür. Çünkü Türk askerinin yaptığı kahramanlıklar dillere destandır. Çünkü ben burada olan gözlerin hiç birinde korku görmüyorum. Aksine, hepinizin gözlerinden cesaret fışkırdığını görüyorum. İşte, bundan dolayı eminim ki bugün şehit de olsak, gazi de olsak, muzaffer de olsak zafer her zaman bizim olacaktır. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Konu ile ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir