ÇİLEK REÇELİ TARİFİ? ÇİLEK REÇELİ NASIL YAPILIR?

Çilek reçeli için kullanılacak malzemeler:

  • 1 kg boyca küçük çilek
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 1 çay kaşığı tereyağı
  • 1 çay kaşığı limon tuzu ya da yarım limon suyu

Çilek Reçeli Yapımı:

Öncelikler çilekleri temizleyelim ve bol suyla yıkayalım. Çilekleri  tencereye alıp üzerine şeker  ilave edelim. Bu şekilde hazırlanan çilekleri bir gece bekletelim.
Ertesi gün şekerin yarısı sulanmış olacak. Daha sonra küçük bir tabağa karışımı ekleyip soğuması için buzluğa koyun (bu daha sonradan olup olmadığını test ederken işimize yarayacak)
Tencereyi ocağa alalım ve orta ateşte pişirelim. 20 dakika sonra tereyağı ve limon tuzunu ekleyelim.  Karıiım köpüklenmeye başlayınca üzerindeki köpükleri alalım. Ara sıra karıştırmayı ihmal etmeyin.  Pişmeye yakın ateşi daha da arttırın . Kaynarken çıkan baloncuklar iyileşip  göz göz olunca 2-3 dakika daha kaynatıp ocaktan alalım. Yaklaşık 40 dakika içerisinde pişecek . Reçelin kıvamının tutup tutmadığını anlamak için buzluğa koyduğunuz tabağın üzerine reçel bitmeye yakın bir kaşık reçeli üzerine damlatın. Çok az bekledikten sonra tabağı eğin. Eğer su gibi akıyorsa pişirmeye devam. Yapışkan bir kıvam alıp akışkanlığını kaybetmeye başladıysa da reçeliniz oldu demektir. Reçelin renginin çok fazla kararmasına izin vermeyin, soğudukça da biraz katılaşacaktır. Çok piserse çilekler edilebilir  Buna dikkat edin lütfen.
Ocaktan alınan çileği sicakken ağzını iyice kapatın. Uzun süre beklemeyecekse yani ertesi gün tüketilecekse çilek soğumaya başladığında kavanozu kapatıp buzdolabına koyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir