Çocuk Sahibi Olmak

Çocuk Sahibi Olmak 

 

Modern hayatımızda artık çocuk sahibi olmak uzun uzadıya düşünülen bir mesele haline gelmiştir.

Peygamberimiz (s.a.v) ” Evleniniz, çoğalınız çünkü ben kıyamet gününde sizin çokluğunuzla övüneceğim.” sözüyle neslin çoğalmasını teşvik etmiştir.

Medya ve yayın organlarında evliliğin pembe panjurlu evlerde, dertsiz tasasız gösterildiği; hayatın sadece yeme içme, gezme ve zevklerden ibaret olduğu izlenimi verilmektedir. Dizi ve filmlerde evlilik hayatı içinde çocukların olmadığı bir kurum olarak gösterilmektedir.  Bunda da kesinlikle başarılı olmuşlardır. Günümüzde yeni evlenen çiftler için çocuk sahibi olmak evliliğin birinci gayesi olmaktan çok uzaklaşmıştır. Bu durum üzerinde medyanın etkisi  olduğu gibi karı kocanın iş hayatında olmasının da etkisi çok büyüktür. Çalışan çiftler çocuğa iyi bakamama düşüncesiyle tamamıyla çocuk sahibi olmaktan uzaklaşmışlardır.  Bunun yanı sıra aile bireylerinin kendilerine daha çok vakit ayırma isteği de yer almaktadır. Artık çiftler çocuk sahibi olmak yerine gezmek tatile çıkmak arzusuyla hareket ediyorlar. Bu da çocuk sahibi olmayı ileri tarihlere atmaktadır.

Çocuklar evin neşesidir. 

Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Evleniniz ve çoğalınız.” emri aslında sadece çocuk sahibi olmayı emretmiyor. Aslında evlilikle birlikte çocuk sahibi olmak eskiden evliliğin doğal ve tabii bir sonucuydu. Bundan dolayı uzak ve yakın geçmişte  hiç kimse bunu söz konusu olarak görmemiştir. Aile büyükleri “Hani torunumuz nerede ?” diye sorar ve bu konuda üzerinde ısrarla dururlardı. Bunun en büyük nedeni ise çocuğun yuvaya getirdiği huzur ve mutluluktur.

Çocuklar; evin neşesi, anne babanın teselli kaynağıdır. Çocuk sahibi olmayan aileler gelecek için çok fazla endişe etmez ve çalışma konusunda ısrarcı olmazlar. Çocuklar ailelerin hayata tutunma dayanaklarıdır. Kasıtlı veya kasıtsız olarak çocuk sahibi olmayan bireylerin aile hayatlarında soğumalar meydana geldiği görülmektedir.

 

 

 

Aile içinde yayınlandı olarak etiketlendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir