Çocuklara İman Dersi Ne Zaman Başlamalı

Ergenlik çağına girmiş ve aklı başında olan her insanın dünyada öğreneceği en önemli ders yüce Rabb’ine  imandır.  Bir insanın Allah için yapacağı herşeyin başında iman gelir.

Bütün peygamberler ümmetine ilk önce , Allah’ın varlığına ve birliğine iman etmeyi öğretmişlerdir. Bu adımı atmayan, iman etmeyen kişiye  başka hiçbir şey öğretilemez. İnanmayan insana, ne peygamber, ne Kur’an , ne ölüm ne de hayat fayda vermez. İnanmayan kişi için bunlar hiçbir şey ifade etmez.

Anne ve babalar öncelikle kendi kalp ve nefislerini kötülüklerden korumakla sorumludurlar. İnanç, ibadet ve ahlakla ilgili farzları muhakkak öğrenmelidir. Bu ilimleri öğrenmek kadın erkek herkese farzdır.

Aile reisleri bunları öğrendikten sonra sıra bunları çocuğa öğretmeye gelir. Çocuğa bir şey öğretmenin ilk yolu yaşayarak göstermektir.

Müslüman bir aile çocuğunun Yüce yaratıcıyı tanıması, güzel ve faydalı şeyler öğrenmesi için ilk adımı atmalıdır. Çocuk ergenlik çağına gelmeden kendisine için gerekli olan şeyleri öğrenmelidir.

Ailenin yapacağı en önemli şey çocuklara kötü örnek olmaktan kaçınmaktır. Çünkü çocuklar bazı şeyleri öğrenmek için kitaba, delile bakmaz. Gördükleri kişileri örnek alırlar. Onları taklit ederek bu şekilde ibadete başlarlar.

Çocuklarımızın iman ve namaz ehli , güzel ahlaklı kimseler olması için Allahu Tealaya çok dua etmeli ve yalvarmalıyız.  Onlara hayır dualar ile destek olmalıyız.

Hz. İbrahim devamlı şu duayı etmiştir:

“Rabbim! Beni ve evlatlarımı namazı devamlı kılanlardan eyle. Ey Rabbimiz , duamı kabul et. Ey Rabbimiz! Herkesin hesabının görüleceği kıyamet gününde beni, anne babamı ve müminleri bağışla!”(İbrahim 14/40-41)

Bizler de bu duayı evlatlarımız için devamlı yapmalıyız.

Din , insanı zora sokmak , hayatın tadını bozmak için değil, kalbi huzura kavuşturmak için gönderilmiştir.

Bu yolda en büyük destek Allah’ın rahmetidir. İlahi destek ve rahmet, Allah için seven ve Allah yolunda sabredenlere vaat edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir