Çocukluk Nasıl Yaşanmalı?

Her insanın yaşamak istediği bazı güzellikler vardır. Ya da hayalini kurup yapamadığı birçok şeyi sorsan şu an yapmak isteyecektir. İşte her hayalin bir anı, zamanı vardır. Bunu gerçekleştirmek için o anda yapmak lazım. Bunlardan biri de çocukluk dönemidir.

Hayatımızda birçok şeyi çocukluk döneminde gerçekleştiririz. Bu dönemde hayatın içine henüz atılmadığımız için aile fertleri bize çok büyük bir önem verir, çevremizdeki komşular olsu veya sevdiklerimiz olsun her türlü ihtiyaçlarımızı karşılarlar. İşte birçoğumuzun hayatın en güzel anlarını yaşadığımız o dönemde masum arkadaşlıklar ve içten bağlılıklar en güzel karelerden biridir. Sabah evden çıkıp akşam eve döndüğümüz döneme çocukluk dönemi diyoruz.

Jpeg

Arkdaşlarıyla çılgıncasına eğlenip akşam kip kirli elbiseleriyle eve dönmek sanırım çocukluğun en güzel anılarından biridir. Gerçi annemiz bu duruma kızardı ama olsun iyiki çamur ve kirle dolmuştu. Çocukluk hayatın en büyük anısıdır. Her çocuğun kendisine ait lüçük bir dünyası vardır. Tabi tüm çocuklar çocukluğunu yaşamıyor. Kimimizin ailevi nedenlerden, kimimizin bulunduğumuz ortam koşullarından dolayı çocukluğumuzu yaşayacak ortam yada mekan yoktur. Tabi şunu söylemeden geçmek olmaz, aile fertleri günümüzde çocukları evde yalnız bırakıp çocuk odası denen yerde oyuncaklarla oynamasını daha doğru bulmaktalar. Fakat çocuk sokak aralarını, toprağın kokusunu, dışardaki havayı, iyi ve kötü arkadaşları, çamuru, ağacı bilip hayatın gerçeklerini bizzat yaşaması gerekir. Yoksa ileriki dönemde bu çocuğun karşısına bir problem olarak çıkabilir. Çocuğumuzu belli kurallar içinde serbest bırakmalıyız. Tabi bu demek olmuyor çocuğumuzun her istediğine evet diyecez. Onun için sağlıklı kararlar almak bizim elimizde olacaktır. Aile fertleri bu konuda da dikkat etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir