Çok Uyumanın Zararları

Fazla Uyumanın Zararları 

Sağlıklı bir yaşam için uyku çok önemlidir. Ama bu günün yarısından fazla uyumak anlamına gelmez. Uykunun da düzenli bir saati olmalıdır. Çok fazla uyumak sağlığa zarar verir. Düzenli uyku uyuyan insanlar daha enerjik ve aktif olurlar.  İnsan ne kadar yorgun olursa olsun gece uyuduğu zaman tüm yorgunluğu üstünden atar.  Düzenli uyuyan insanlarda obezite , şeker ve kalp hastalığı gibi sorunlar daha az görülmektedir. Çok fazla uyuyan insanlarda birçok sağlık problemi çıkabilir. Bu problemler şöyledir; kronik yorgunluklar, troid problemleri, kalp hastalığı ve depresyon vb. hastalıklar görülebilir. Çok uyumanın neden olduğu hastalıklara kısaca göz atalım. Uyumanın

Uyku Beyne Zarar Verir

Normalin üzerinde uyumak kişinin beyninin daha çabuk yaşlanmasına neden olur. Beyin gücünü de bundan olumsuz bir şekilde etkilenir. Zamanla beyin yapısı değişebilir. Bundan dolayı da kişinin kavrama yeteneği azalabilir ve kişi anlamakta zorlanır.

Uyku Şeker Hastalığı Riskini Arttırabilir

Kişi çok fazla uyursa bu onun vücudundaki şeker işleme işlevini etkiler ve bundan dolayı kişi diyabet hastalığına yakalanabilir. Uyuyan insan daha az aktif olacağından şeker hastalığı riski de artabilir. Bir kişi günde en az 7 saat uyumalıdır. Ama uykusu da 8 saati aşmamalıdır.

Uyku Kalp Hastalıklarına Neden Olur

Çok uyuyan kişinin kalbi zarar görebilir. Çünkü çok uyumak kalbe zarar verir. Çok uyku kalp ve damar hastalıklarını  tetikler.

Uyku Obeziteye Neden Olabilir

Bir kişi uzun bir süre boyunca hareketsiz bir süre uyuayacağından dolayı fiziksel olarak daha az hareket eder. Bundan dolayı da daha az kalori yakar. Kişi kalori yakamadığından kilo alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir