Corona Virüsü Nedir, Nasıl Korunulur?

Corona Virüsü Nedir?

Dünyada büyük bir yankı uyandıran ve 2019 yeni coronavirüsü (2019-nCoV), corona virüs solunum yolu aracılığıyla hastalıklara neden olup kişiden kişiye çeşitli yollarla yayılabilen yeni bir virüstür. Etkisini ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde görüldü.

Türkiye’de Yaşayanlara Corona Virüsü Bulaşabilir Mi?

Corona virüsü birinden başka birine bulaştığı yani solunum yoluyla bulaştığı belirtilmektedir. Ancak bu olayın ne kadar etkili olduğu ne kadar hassas olduğu henüz çok net değildir. Türkiye’de ise halıhazırda solunum yoluyla bulaştığı tespiti iki veya üç kişide yapılmıştır. Türkiye’de erken alınan tedbirlerden dolayı bulaşma oranı çok az olmuş veya olabilir. Alınan bu tedbirlerle beraber etkisinin çok az olacağını söylemek doğru olur. Yapılan çeşitli çalışmalarla yurt dışından ve yurt içinde ulaşıma çeşitli ülkelere bir süreliğine durduruldu.

Türkiye’de Corona Virüsü (2019-nCoV) Vakası Görüldü Mü?

Sağlık bakanının yaptığı açıklamalara göre ülkemizde yurt dışından gelen bir kişide ve yakın akrabalarında tespit edilmiştir. Yani şu an itibariyle beş kişide corona virüsü tespit edilmiş durumda.

Corona Virüsü (2019-nCoV) Nasıl Yayılır?

Yayılma şekli genel olarak sorulunum yolu ile bulaştığı ihtimalinin yüksek ihtimal olduğu bilinmektedir. Buna benzer olan Mers ve Sars aynı şekilde solunum yolu ile bulaştığı bilinmektedir. Herhangi bir cismin yüzeyinde var olan virüse teması ile kendi burun, ağız gibi yerlerle temasıyla rahatlıkla bulaşabilir.

Corona Virüsün (2019-nCoV) Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsüne yakalanan kişi veya kişilerin (2019-nCoV) hastaları hafif ve şiddetli solunum yolu rahatsızlıkları olduğu belirtilmiştir:

  • Ateş
  • Öksürük
  • Nefes darlığı

Corona Virüsün Komplikasyonları Nelerdir?

Corona virüsünden etkilenmiş kişilerde genel olarak birçok hastanın her iki akciğerinde pnömoni (zatürre) mevcuttur.

Kendimi Corona Virüsünden Nasıl Korurum?

Türkiye’de de görülen corona virüsü tedbirlerin artırılmasına neden oldu. Genel olarak solunum yoluyla bulaşan corona virüsten korunmak için genel olarak günlük olaraka yapmamız gereken hususlar şunlardır;

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçınmak.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçınmak.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkamak.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanmak.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili kullanmadan çöp kutusuna atmak.
  • Sürekli temas halinde olan nesneleri ve yüzeyleri temizlemek ve dezenfekte etmek.
  • Varsa karşı tarafa hastalığı bulaştırmamak için maske kullanmak.

Yakın Zamanda Çin’e Seyahat Ettiysem ve Hasta Olduysam Ne Yapmalıyım?

Eğer geçen son 14 gün içinde Çin’de bulunduysanız ve ateş, öksürük veya nefes alma gibi çeşitli zorluklar çekiyorsanız, gerekli yerlerden tıbbi yardım almalısınız. Gitmeden önce Alo 184 sağlık sağlık kurumunu arayabilirsiniz.  Aradıktan sonra seyahatiniz ve belirtileriniz hakkında gerekli bilgileri verin. Hasta olduğunuz taktirde, çevrenizdeki insanlarla temastan kaçının, belirtiler varsa dışarı çıkmayın hastalığı başkalarına yayma olasılığını azaltmak için seyahatleriniz veya ziyaretlerinizi erteleyin. Aynı zamanda kendisini kimsenin ziyaret etmesini engellemek.

Corona Virüsün Aşısı Var Mı?

An itibariyle corona virüsünden korunmak için veya önlemek için herhangi bir aşı bulunmamıştır. Enfeksiyonu önlemenin en iyi yolu bu virüse maruz kalmaktan uzak durmak.

Corona Virüsünün Tedavisi Var Mı?

2019-nCoV için spesifik bir antiviral tedavi halıhazırda bulunmamıştır. 2019-nCov bulaşmış olan kişiler semptomları hafifletmek için tıbbi yardım talep istenebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir