Dünyanın İlk Bayramı Nevruz İle İlgili Bilgi

Dünyanın en eski bayramı olarak kabul edilen, 21 mart gece, gündüzün eşitliği ile beraber kardeşliğin, dostluğun ve beraberliğin başlangıcı diye anılıp etkinliklerle beraber kutlanır. Nevruz sadece Türkiye’de değil, Türkiye dışında da birçok ülkede kutlanmaktadır. Örneğin; Farslar, Gürcüler, Afganlar, Arnavutlar, Kırgızlar vb.

Doğanın uyanışı, baharın gelişi olarak kutlanır. Kürtlerde nevruz,  mitolojisinde Demirci Kavva efsanesi’ne dayandığına inanılır. Nevruz kutlamasını ilk başlatan Kral Cemşid, 15.000 yıl öncesine dayanır. Nevruz, Zerdüştler tarafından kurumsallaştırıldı. Ruz, İran dilinde gün anlamına gelir. İran dilindeki aveste dilinde ise Roaçoh zamanında ışık demekti. Bu kelimenin aslı farsçadan gelir. Nevruz tarihte ilk yer aldığı kayıtlar M.S. 2. Yüzyılda Pers İmparatorluğunda yer alır. Bu dönemde hediyeler ön plana çıkmıştır.

Türklerde nevruz, Göktürklerin ergenekon, demirden dağı eritip çıkarmalarını, baharın gelişini temsil eder.

Türkiye’de bir gelenek haline gelmiş ve 1995 yılından itibaren bayram olarak kutlanmaktadır.

Ülkemizde baharın gelişiyle beraber her yıl kutlanan bahar şenlikleri günümüzde birçok yerde farklı etkinliklerle beraber büyük organizasyonlar eşliğinde düzenlenmektedir. Bu ve buna benzer etkinlikler güzel ülkemizde yaygınlaşması gerekir. Bu ve buna benzer etkinlikler kutlanması gerektiği gibi kutlanmalı, amacın dışına sapmamalıdır. Bayramların amacı bir araya gelip güzellikleri, kardeşliği, toplumsal birliği, toplumsal bilinci ve sevgiyi pekiştirmektir.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 3000 yıldan beri kutlanan bu bayramını Dünya Nevruz Bayramı olarak ilan etmiştir. Nevruz bayramınız kutlu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir