ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI

Erasmus nedir?

Erasmus programı, Avrupa’daki yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile çok yönlü işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır.Yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri, kısa süreli öğrenci ve akademik personel değişimi yapabilmeleri için hibe niteliğinde karşılıksız mali destek sağlamaktadır. İsmini, değişik Avrupa ülkelerinde hem öğrenci, hem de akademisyen olarak bulunmuş olmasından dolayı Rönesans Hümanizminin önemli temsilcilerinden biri olan Hollandalı bilim adamı Erasmus’tan (1469–1536) almıştır.

Erasmus Öğrenci Değişimi (Student Exchange) kapsamında desteklenen etkinlikler nelerdir?

  • Öğrenci ve öğretim görevlisi değişimleri,
  • Eğitim programlarının geliştirilmesine yönelik işbirlikleri,
  • Müfredat geliştirme projeleri (Curriculum Development-CD) sonucunda elde edilen bilgilerin
  • yaygınlaştırılarak uygulamada kullanılması,
  • Avrupa üniversitelerindeki bölüm ve/veya fakültelerin belirli bir alanda yaptıkları akademik
  • çalışmaları ortaklaşa yürütebilecekleri bilimsel platformların (Thematic Networks) oluşturulması,
  • Dil kursları ve yoğun programlar,
  • Avrupa Kredi Transfer Sisteminin (AKTS) yerleştirilmesi.

Erasmus Öğrenci Değişim Programının amacı nedir?

Programın amacı Avrupa Birliği ülkeleriyle aday ülkelerin yüksek öğretim kurumları arasındaki işbirliğini teşvik edip geliştirerek yükseköğretimde Avrupa boyutunu ön plana çıkarmaktır . Bu amaçla Erasmus programı kapsamında her yıl binlerce öğrenciye ve öğretim görevlisine eğitim ve öğretim faaliyetlerinin bir kısmını yurtdışında geçirme imkanı tanınmakta, bunun yanında ortak araştırma projeleri, yoğun programlar, müfredat geliştirme çalışmaları ve Avrupa çapında Tematik Ağların finansmanı sağlanmaktadır. Erasmus eylemi oluşturulurken hedefler arasında Avrupa’da yüksek öğrenimin kalitesini arttırmak, farklı kültürler ve yaşam biçimlerine karşı toleranslı yaklaşabilme becerisini geliştirmek ve dünyanın en rekabetçi ekonomileri arasında Birlik olarak yer alabilmek için küreselleşme sürecinde istihdam piyasasının niteliklerine uygun eleman yetiştirebilmek amaçlanmıştır.

Kalacak yer sorunu nasıl halledilecek?

Gideceğiniz yerde nerede kalacağınıza ilişkin gerekli tüm bilgi, gideceğiniz kurumun Erasmus koordinatörleri tarafından sağlanacaktır.

Sınavlar nasıl olacak?

Aksi kurumlararası anlaşmada belirtilmediği müddetçe, sınavlar gideceğiniz kurumun kurallarına göre yapılacaktır. Yine aksi belirtilmedikçe yurtdışında gireceğiniz sınavlar o kurumun eğitim dilinde yapılacaktır. Oradaki sınav ve ödev çalışmalarını başarıyla tamamladığınız takdirde burada ilave bir sorumluluğunuz olmayacaktır.

Türkiye’ de bir bursa sahip olduğum halde yine de Erasmus programından para alarak yararlanabilir miyim?

Evet kendi ülkenizde burs alıyorken Erasmus programından da para alarak yararlanabilirsiniz. Ayrıca yurtdışındayken buradaki bursunuz ödenmeye devam eder. Bu durumun sebebi Erasmus’ tan sağlanan parasal desteğin aslında bir burs olmamasıdır. Erasmus bir burs programı değildir.

Erasmus programına katılmalı mıyım?

Evet kesinlikle erasmus programına katılın derim. Neden derseniz buna cevap olarak birçok madde sıralayabilirim.

Öncelikle çok güzel bir yurtdışı deneyimine sahip oluyorsunuz.Farklı bir ülke farklı insanlar farklı mekanlar… Ayrıca yabancı dili geliştirme açısından da çok faydalı bir program. Ben bu sayede ingilizcemi baya geliştirdim.

Maddi anlamda bir sıkıntı çekmezsiniz. Çünkü devletin hibe olarak verdiği para gayet iyi. Şahsen ben 5 ülke gezdim bu sayede. Bu 5  ülke içerisinde Makedonya, Sırbistan, Romanya, Kosova, Arnavutluk var. 

Kalacak yer konusunda hiç sıkıntı yapmayın çünkü koordinatörler tarafından ayarlanıyor. Ben bi yurtta kalmıştım. Yurt fiyatları nasıldı derseniz çok uygundu derim . Türk parasıyla 100 tl gibi bir fiyat oluyor. Bu arada ben Romanya’nın Alba Iulia kentinde erasmus programını geçirdim.

Genel olarak toparlarsam Erasmus programı çok faydalı. Bir daha ki yazımda tekrar tecrübelerimi paylaşacağım. Görüşmek üzere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir