Eşeysiz Üreme Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Eşeysiz üreme çeşitleri şu şekildedir:

Bölünerek Üreme: Bu üreme türü genellikle tek hücreli bitki ve hayvanlarda görülür. Belli bir büyüklüğe ulaşan canlı enine ya da boyuna bölünerek birbirine çok benzeyen iki yavru oluşturur.
Tomurcuklanma İle Üreme: Bu üreme çeşidi tek hücreli ya da çok hücreli canlılarda görülmektedir. Ana canlının vücudunda küçük bir çıkıntı oluşur. Bu çıkıntı bir tomurcuğu anımsatır. Oluşan bu tomurcuk gelişimini tamamladıktan sonra yeni bir canlı meydana gelir. Daha sonrasında oluşan bu canlı bazen ana canlıdan ayrılarak yaşamına devam eder. Bazen ise ana canlıdan ayrılmayıp onunla birlikte koloniler oluşturarak yaşamını sürdürür.
Vejetatif Üreme: Bu üreme çeşidi genellikle yüksek yapılı gelişmiş bitkilerde görülmektedir. Bitkilerden alınan bir parça köklendirilerek bunlardan yeni bitkiler oluşturulur.
Rejenerasyon İle Üreme: Var olan bir canlıda yıpranan ve yaralanan kısımlar onarılır. Buna rejenerasyon denir. Rejenerasyon ile üremede canlı sayısı artmaz. Rejenerasyon ile üremede canlı sayısı sabit kalır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir