Evde Spor Aletleri Olmadan Nasıl Vücut Geliştirilir?

Spor aleti olmadan vücut geliştirme-Aletsiz vücut geliştirme

Vücut geliştirme sadece spor araçlarıyla olacak diye bir şey yoktur. Önemli olan kişinin sürekli ve programlı bir şekilde günlük hareketleri yapmasıdır. Şimdi aletsiz vücut gelişimi için yapılması gerekenleri sırayla göz atalım;

1) Şınav; Yere yüz üstü uzanarak ağırlığın tamamını ayak parmaklarının uç kısmına ve iki elin avuç kısmına vererek her bir şınavda göğüs yere değecek şekilde yapılır. Ön kol, omuz ve göğüs kısmının gelişimini sağlar.

2) Bulgar Split Sguat; 

Bu hareket bacaklar için en iyi harekettir. Bacak yan ve ön tarafının şekil almasını sağlar.

3) Pistol Sgual; İlk başta dengede durmakta zorlanabilirsiniz fakat ilk etapta bir yere tutunarak ağırlığı bir bacağınıza verirken diğer bacağınızı ön tarafa uzatıp yavaşça kalkıp oturarak bacağınızın ön ve arka kısmının daha güzel bir şekil almasını sağlar.

4) Barfix; Barfix herkes tarafından bilinen önemli hareketlerden biridir. Barfikxte kişinin göğüs, karın kasları ve az da olsa bacak kasları gelişir.

5) Pike Pus-hup; Bu hareket omuzlar için çok ideal bir hareket olup başta çok zorlanmamak için hafif hareketler yapmak en uygunudur.

6) Plank; Bu hareket özellikle tüm göğüs bölgemizi geliştirir buna ek olarak ta karın kaslarının da gelişmesine neden olur. Bu hareketi gün geçtikçe artırmak gerekir.

7) Hip Thrust; Bu hareket kalça ve arka bacakların gelişmesinde etkilidir. Başta bu hareketi yapmakta zorlanabilirsiniz. Fakat zamanla vücut bu harekete alışır.

8) Calf Raise; Bu hareket baldır gelişiminde etkilidir. Bu hereketi yaparken tek ayakla yapmaya dikkat edilmeli. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir