Evlilikte Sevgi ve Saygı

Aile içi ilişkiler ruh sağlığını derin bir şekilde etkilemektedir.  Aile içerisinde birbirine destek olan kişiler birbirlerinin ruh sağlığını korurlar. Bir ailede karmaşa  ve çatışma varsa bu aile içinde bulunun kişilerin ruh sağlığı bundan olumsuz bir şekilde etkilenir.

Mutlu bir aileye sahip olmak sevgi ve saygıya bağlıdır. Bir evlilikte eşler arasında sevgi ve saygı varsa, eşler birbirlerine güveniyorsa bu onların sağlıklı bir şekilde iletişim kurduklarına işarettir.

Mutlu bir evliliğin birçok sırrı vardır. Ama en önemlisi sevgi ve saygıdır. Bir ailede sevgi ve saygı varsa geri kalan her şey kendiliğinden ortaya çıkar. Ama bir ailede sevgi ve saygı yer almazsa bu evlilik mutlu bir şekilde sürmez. Bir insan karşısındaki kişiyi severse onun için elinden gelen herşeyi yapar ve çaba harcar. Ama bu çaba dayatmalar sonucu olmamalı.  Çünkü bu şekilde dayatma olursa aile içerisinde saygı olmaz. Karşısındaki insana saygı duyan bir kişi anlayışlı ve hoşgörülü olur.

Her evlilikte eşler arasında çeşitli problemler olabilir. Ama bu problemler evliliğin biteceği anlamına gelmez. Var olan bir problemi çözmek eşlerin daha olgun bir düzeye ulaşmasını sağlar.

Günümüzde eşler arasında bir problem olduğu zaman bu uygun şekillerde çözülememektedir.  Eşler birbirleriyle inatlaşıp  düşmanca tavırlar sergilemektedir. Herkes kendi bildiğini kabul ettirmeye çalışmaktadır. Bu durum ise gelecekte yeni çatışmaların sinyallerini verir. Aslında en önce yapılması gereken karışımızdaki insanı anlamaktır. Empati yoluyla karşıdaki insana yaklaşırsak var olan problemleri daha kısa süre içerisinde çözebiliriz.

 

Aile içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir