Futbol Oyun Kuralları ve Tarihi

Futbol Oyun Kuralları ve Tarihi

Dünyada en çok ilgi odağı olan futbol M.Ö. Romalıların oynadığı bilinmektedir. geçmişten günümüze insanları sürekli kendine çeken bir oyun olduğu şüphesizdir. Günümüzde hem erkeklerin ve hemde bayanların oynayabildiği bir oyun haline gelmiştir. Futbol adını verdiğimiz bu oyun İlgintere’de popülerliğini kazanmıştır.

Futbolda Kaç Oyuncu Oynar

Futbol oyunu kare şeklinde çizilen adına futbol sahası denilen alanda oynanır. Her takım 11 oyuncusuyla bu alanda oyun kuralları dahilinde oynar. Resmi müsabakalarda her takım 3 oyuncu değiştirme hakkına sahiptir.

Futbo Oyununun Temel Amacı

Oyundaki amaç; oyunda temel amaç rakip kaleye gol atmaktır. Top kale çizgisini tam olarak geçtiyse gol değeri kazanıyor.

Futbo Saha Ölçüleri

Peki futbol saha ölçüsü; Modernleşen günümüz futbolunda saha ölçüleri UEFA ve FİFA kriterine göre maçların oynandığı futbol sahalarının ölçüleri EN olarak 64 ile 75 arası BOY olarak ta 100 ile 120 arası öngörülmüştür.

Futbol Topu Ölçüsü

Futbol topu; Kural olarak yuvarlak olması gerekir. ağırlığı 410 ile 450 arasında olması gerekir. Çevresi ise 68 ile 70 olması gerekir.

Futbol Oyununun Başlama Şartları

Maçın başlaması için ise oyun sahası içinde her bir takımdan en az 7 kişi bulunması şartı vardır.
Maç süresi; futbol 45’er dakika sile iki devre oynanır; toplamda 90 dakikadır. Devre arası 15 dakikadır.

Futbol Oyununda Takım Giysileri ve Renkleri

Oyuncu giysileri; kaleci haricinde bir takımın tüm oyuncuları aynı renkte giysi giymesi zorunludur.

Futbol Oyununda Hakem ve Hakem Sayısı

Hakem; müsabakalarda oyun kurallarını uygulamada yetkili olan bir hakem atanır; bu hakemler düdük hakemi ve müsabakalara göre yardımcı hakem sayısı değişmektedir. genel olarak 3 yardımcı hakem görev almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir