Hac döneminde sık sık duyduğumuz tavaf , ihram, Arafat gibi kavramlar ne anlama gelmektedir?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bilgiyil/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Sponsorlu Bağlantılar

Hac döneminde sık sık duyduğumuz tavaf , ihram, Arafat gibi kavramlar ne anlama gelmektedir konusu hakkında kısaca bilgi aktaracağız.

Hac ibadetinin daha iyi anlamak için Hac ile ilgili çeşitli kavramları bilmemiz gerekir. Bundan dolayı hac ibadeti ile bağlantılı bazı kavramlar yer almaktadır. Bunlardan birkaçı tavaf, ihram, Arafat gibi kavramlardır.

Tavaf : Kabe etrafında belirli dua ederek yedi kere dönme ibadetidir  Kurban Bayramı’nın ilk ilk 3 günü tavaf farzdır.

İhram :  Kendini mahkum bırakmak anlamına gelir. Hacıların Kabe’ye belirli bir uzaklıkta özel bir elbise giymelerine ihrama girmek denilir. Bu elbise erkekler için iki parça halinde havlu vb. elbise, kadınlar için ise uzun ve geniş bir elbise türüdür.

Arafat : Mekke yakınlarında bulunan bir dağın ismidir. Burada Kurban Bayramı arifesinde Vakfe yapılması farzlardan biridir. Tüm Dünya’dan hacılar orada toplanıp dua eder.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Çevrenizde hacca gidip gelen insanlarla görüşünüz. Onlardan haccın ne demek olduğunu, nasıl yapıldığını, niçin hacca gittiklerini ve duygularını öğreniniz. başlıklı makalemizde 8. Sınıf Gizem Yayınları din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitabı sayfa 43 cevabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir