Hacı uğurlama ve karşılama törenine şahit oldunuz mu? Bu törende neler yapılıyor?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bilgiyil/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Sponsorlu Bağlantılar

Hacı uğurlama ve karşılama törenine şahit oldunuz mu? Bu törende neler yapılıyor konusu hakkında kısaca bilgi aktaracağız.

Hacc, yılın belirli zamanlarda yapılmaktadır. Hac görevini yerine getirecek kişiler hacı olarak isimlendirilir. Bu zamanın gelmesinden yaklaşık bir ay öncesinden itibaren hacılar tüm akrabaları ile bir araya gelip onlardan helallik isterler . Yolculuk günü geldiği zaman ise erkek hacılar İhrama girmiş bir vaziyette ülkeden ayrılırlar. Yolculuk sırasında kullanılan arabalara bayraklar asılmaktadır. Hacılar dua eşliğinde kutsal topraklara uğurlanır.

Hacıların görevlerini tamamlayıp ülkelerine dönmelerinde ise hacı karşılaması yapılır. Hacıların akrabaları onları görebilecek en yakın havaalanı ya da otobüs terminali gibi yerlere gelirler. Hacılar ulaştıktan sonra bu hacıların evlerine hacı ziyaretleri olur. Hacılar getirdikleri hediyeleri akrabaları ile paylaşıp, onların da bu mertebeye ulaşmalarını konusunda temennide bulunurlar.

Konuyla ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yakınlarınızdan Hacca giden oldu mu? başlıklı makalemizde 8. Sınıf Gizem Yayınları din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitabı sayfa 42 cevabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir