Halil Halid Kimdir? Halil Halid’in Tarih’deki Önemi Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Halil Halid Kimdir? Halil Halid’in Tarih’deki Önemi Nedir?

Trt 1’de yayınlanan Payitaht Abdulhamid dizisi son dönemlere damgasını vuran dizi oldu. İlk bölümünden bu yana heycanla takip edilen dizi gönüllerde taht kurdu. Ard arda kadrosuna ünlü isimleri katan dizi son olarak Gürkan Uygun’un canlandırdığı karakter Halil Halil ilgi odağı oldu. Peki haili Halid kimdir, tarihteki yeri nedir?

Halil Halid ilmiye sınıfı, tasavvufa mensup olup küçük yaşta iken babası Hakkın Rahmetine kavuşmuştur. Babasını kaybettikten sonra İstanbul’a gidip amcasının yanında kalmıştır. Bir süre Ayasofya’da medrese eğitimini gördükten sonra hukuk okuluna girip mezun olur. Daha sonra Ebüzziya Tevfik’in yanında çalışmasına devam eder. Zorlu bir dönemden sonra bazı ailevi ve hürriyet yandaşlığından dolayı karar verip bu gibi yerlerde kalamayacağını düşünerek İngiltere’ye 1984 yılı itibariyle gitmeye karar verir. İngiltere’de 17 yıl kaldı ve bu zaman içerisinde rejim muhalifi olmasından dolayı Londra’da bulunan Osmanlı sefaretinde görev aldı, diğer taraftanda “Combridge’de görev alan ilk Türk hoca” unvanını alıp Türkçe derslerini verir. Aynı zamanda bir makale ustası olan Halil Halid Sırat-ı Mustakim dergisinde makaleleri yer alırdı. Ankara mebusluğu teklif edildiğinde o da belli araştırmalar yapıp İngiltere şartların uygun olmasıyla beraber bu teklifi kabul etmiştir.

Bir süre sonra yapılan seçimlerle İttihad ve Terakki Fırkası’nın Ankara mebusu olarak Meclis-i Meb’usan-ı Osmani’ye girmeyi başarır. Bu dönemde Encüman-i Maarif Reisliği görevini yapmaya başlar. 4 Ağustos 1912 yılında Meclisin feshedilmesiyle siyasi macerası son bulur. Daha sonra tarihler 1913 Eylül ve 1914 Mayıs ayını gösterirken, bu dönem içerisinde yaklaşık bir yıl Bombay’da Başkonsolos’luk görevini yapar. Halil Halid mütareke ve Birinci Dünya savaşı döneminde Almanya’da gazetecilik ile uğraşıyordu. Bir süre sonra yani 1922 ve 1930 yıllarında İstanbul Darülfünun’da muallim görevini yaptı. Halil Halid’i bir ara zattürree hastalığına yakalandı ve yakın ahbapı olan Said Halim Paşa’nın oğlu, talebesi Mısırlı Halim Bey aracılığıyla sıcak hava iyi gelir maksadıyla Kahire’ye götürülür. Burada bir süre tedavisi yapılır fakat durumu yinede kötüye gider. Bunun üzerine Halil Halid memleketine dönmek istediğini doktorlara bildirip müsade ile İstanbul’a geldikten sonra 29 Mart 1931 yılında vefat eder. Ruhu Şad Olsun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir