Her Müslümana Farz Olan İlimler Nelerdir?

Müslümana Farz Olan İlimler Nelerdir?

Akli dengesi yerinde olan, buluğ  çağına gelen her mümin, kendisine farz kılınan bütün amelleri öğrenmekle yükümlüdür. Cahil kalıp, insanın kendisini ilim yönünden geliştirmemesi asla caiz değildir.

Müslümanların  yapması gereken farz  olan şeyleri, amel edecek kadar bilmesi farzdır. Bu farzların başında gelen ilk şey kelime-i şehadettir. Bu tevhid ilmidir. İslamın zaruri amellerinden birisidir.

Bütün müslümanların öğrenmesi farz olan ilim , ilahi emir ve yasakları bildiren ilimdir.  Emredilen şeyler; yapıldığında  sevap, terk edildiğinde ise günah, azap olam amellerdir.  Yasaklananlar işlerse, yapılmasında azap, terk edilmesinde sevap bulunan işlerdir.

Emredilen bazı şeyler(iman ve namaz gibi) , devamlılık gerektirir. Bazıları ise her zaman değil arada bir gerçekleşir.  Devamlı olan emir ve yasaklar , devamlı ve zorunludur. Bundan dolayı devamlı olan şeylerin herkes tarafından bilinmesi gerekir.

Allahu Teala bu ilimleri nasıl elde edileceğine şöyle işaret ediliyor.

” Allah’tan korkun; o size (bilmediklerinizi) öğretir.” ( Bakara 2/282)

Bu ayet hakiki ilmin , takva ile elde edildiğini göstermektedir.

Yaşı ve işi ne olursa olsun herkesin edep kurallarına uyması gerekiyor. Muhakkak ki herkesin edep okullarından alacağı bir ilim vardır.

Tasavvufta sohbet ve muhabbet yoluyla yapılan ilim faaliyetlerine yaygın eğitim diyebiliriz. Ancak bunlar için sabretmeli, öğrenmeyi gerçekten istemeliyiz. İlim ve irfan sahibi olmayan  kimse gerçek anlamda bir mümin olamaz.

İlim bize Peygamberimizin (s.a.v) en büyük mirasıdır. Efendimiz (s.a.v) ümmetine altın, gümüş değilde ilim bırakmıştır. Çünkü ilim Allah Teala’nın en büyük emanetidir.

Peygamberimizin naklettiğine göre Cenab-ı Allah , ilim peşinde olan herkesi meleklerine ve bütün  aleme sevdirmektedir.

Öyleyse bizler de ilim peşinde koşmalı, evimizde , iş yerimizde ve meclislerimizde az da olsa ilimden, hayırdan ve hizmetten konuşmalıyız.

Her zaman yanımızda bir kitap bulundurup fırsat buldukça okumalı ve yeni şeyler öğrenmeliyiz.

İlim, ilim bilmektir.

İlim kendini bilmektir.

Sen kendini bilmezsin;

Ha bir kuru emektir

Yunus Emre

Selam olsun ilime sahip çıkanlara.

Selam ve dua ile…

 

DİN içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir