Hamilelikte Hormonların Vücuda Etkileri

Hamilelik sürecinde bayanların birden çok problem yaşadıkları herkesçe bilinen bir durumdur. Gerek cilt, gerek kilo,  gerekse saç problemleri çoğu kadının şikayet ettiği şeylerdir.

Bu problemler bazen doğum sonrasında geçmektedir. Fakat  bazısı da kalıcı olabilmektedir.

CİLT SORUNU

Hamilelik sürecinde anne adaylarının en büyük şikayetlerinden biri cilt problemidir. Bu tıpta “melazma” olarak adlandırılmaktadır. Ciltte yayılan bu melazma genel olarak yüzde belirmektedir. Ama yüz dışında kol ve gövde de görülebilmektedir. Bu bölgelerde cilt tonunda bir koyulaşma olmaktadır.  Bu durumun nedeni ise hormonal değişmelerdir. Genel olarak hamileliğin 5. ayından sonra ortaya çıkar.  Bu koyulaşma doğumdam birkaç ay sonra giderek azalmaktadır. Fakat kalıcı da olabilmektedir.

ÖRÜMCEK DAMARLAR

Hamilelik esnasında östrojen hormonun artmasıyla  vücutta örümcek ağına benzer çeşitli kılcal damarlar oluşabilmektedir.  Sıklıkla yüzde ve kolda görülmektedir. Bu damarsal değişikliğin beyaz tenli insanlarda görülme olasılığı daha fazladır.

Bu sorun doğumdan sonra geriler ve zamanla yok olur.

SAÇLARIN GÜRLEŞMESİ

Gebelik süresince artan östrojen hormonu nedeniyle saçlar eskisine nazaran daha da gürleşmektedir. Anne adayları bu gebelik sürecinde yeme ve içme hususunda özen göstedikleri için saçlar gürleşmektedir. Bu salgılanan östrojen hormonu saç gelişimine fayda sağlayan ve saçları koruyan bir hormondur.

Doğum sonrasında bu hormon normal seviyelere iner.  Bu iniş sonrasında anne adaylarında genellikle saç dökülmeleri meydana gelir.  Halk arasında genelikle “Bebek, anneyi tanıyınca  saçlar dökülür.” sözü çok fazla söylenir. Bunun asıl sebebi salgılanan hormonun doğum sonrası azalmasıdır.

Doğum sonrasında dökülen saçlar en geç 6 ay sonra kendini tekrar toparlar ve normal seyrinde devam eder.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir