Hz. Âdem (a.s.) kıssası hakkında İslam Ansiklopedisi, peygamberler tarihi ve Genel Ağ gibi kaynaklardan bilgi edininiz.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı FCM Yayıncılık Sayfa 9 Cevabı

Hz. Âdem (a.s.) kıssası hakkında İslam Ansiklopedisi, peygamberler tarihi ve Genel Ağ gibi kaynaklardan bilgi edininiz.

Cevap:

Hz. Adem’in hayatı
İlk peygamber Hz. Adem’in bir diğer lakabı ise Safiyullah’tır. Safiyullah, Allah tarafından seçilmiş olan anlamına gelir.
Hz. Adem’in Hayatı ve Kıssası
Allahu Teala Hz. Adem’i yarattıktan sonra Hz. Havva’yı yaratmış ve onlara cennette yaşamalarını emretmiştir. Allah, onlara tüm ağaçlardan yiyebilecekleri, sadece bir ağaçtan yememeleri gerektiğini, aksi takdirde zalimlerden olacaklarını bildirmiştir.
Ancak Allah’ın Hz. Adem’e secde edin emrine itaat etmeyen ve sonsuza kadar lanetlenen şeytan, yılan kılığında cennete girmiş, Hz. Adem ve eşine, yasak ağaçtan yedikleri takdirde sonsuza kadar yaşayacakları vesvesesini vermiştir.
Allahu Tealanın emrine uymayan Hz. Adem ve Hz. Havva cennetten yeryüzüne indirilerek cezalandırıldı. Fakat sonsuz mağfiret sahibi Allah, öncesinde her ikisinin de tövbesini kabul etmiştir.
Kur’an’ı Kerim’de Hz. Adem’in oğulları Habil ile Kabil’in kıssası da anlatılmaktadır. İnsanlarla beraber yeryüzüne indirilen şeytan, Kabil’e de vesvese vermiş ve kardeşini kıskanmasına sebep olmuştur. Kur’an’ı Kerim’de yeryüzündeki ilk fitnenin Kabil’in Habil’i öldürmesi olduğu yazmaktadır.

 

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir