Hz. Muhammed (s.a.v.), İslam’a çağrısını yaygınlaştırmak için ne gibi girişimlerde ve çalışmalarda bulunmuştur? Açıklayınız.

6. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı

Soru:2.
Hz. Muhammed (s.a.v.), İslam’a çağrısını yaygınlaştırmak için ne gibi girişimlerde ve çalışmalarda bulunmuştur? Açıklayınız.
Cevap: 

Hz. Muhammed ( s.a.v) İslam’a çağrısını yaygınlaştırmak için açıktan herkese yaymaya çalışınca ciddi tepkilerle karşılaştı. İlk üç yıl davet gizli bir şekilde devam etti. Başta kendisine güvenen ve emin olabileceği kişilerden örneğin Hz. Ebubekir gibi kişilerden başladı. Üç yılda 30 kişi İslam’ı kabul etti. Kabul edenler ibadetlerini evlerinde gizli bir şekilde yapıyordu. Gelen ayetle beraber Arap kabileleri ile konuşmaya ve davet etmeye başladı. Hac zamanında dışarıdan Mekke’ye ziyaret ve kutlamalara gelenlere ayetler okuyup davetini yapıyor. Birçok kâbileyi yerinde ziyaret edip onları İslam’a davet ediyor. Bu şekilde yıllar süren bir çabanın sonucunda İslamiyet her yere yayıldı. Duayı, merak eden gelip dinliyor ve İslam dini ile şerefleniyor.

Konu ile ilgili bizimle paylaşmak istediğiniz düşüncelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir