İkta ve tımar sistemini feodal yapıdaki toprak yönetimi ile karşılaştırınız. Aralarındaki benzerlik ve farklılıklar nelerdir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayıncılık 5. Ekonomi ve Sosyal Hayat Sayfa 152, 153, 154, 155, 156, 157 Toprak Ana Etkinlik Cevapları
 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Toprak Ana Metni Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Sayfa 155 Cevabı 

İkta ve tımar sistemini feodal yapıdaki toprak yönetimi ile karşılaştırınız. Aralarındaki benzerlik ve farklılıklar nelerdir?

Cevap:

Tımar ile derebeylik arasında çok büyük farklılıklar vardır. Feodaller toprağın gelirini almakla beraber idari, hukuki ve mali bağımsızlığa sahipti. Ayrıca kralın bunları azletme yetkisi yoktur. Bunun yanı sıra bulundukları yerde halkı kendi malları olarak görürlerdi. Tımar sisteminde ise tımar sahibi kendisine tahsis edilen topraklarda kiracı durumunda olur. Elindeki arazinin değil, belli vazifeleri yerine getirmek karşılığında buralardan elde edilen ürünün devlet adına topladığı verginin sahibiydi. Tımar sahibi, kanunlara ve devlet düzenine uymadığı takdirde arazisi alınır, yetkileri de devletin belirlediği kanunlar çerçevesinde sınırlandırılırdı.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!