İmanı Taklit Etmek Sahih Midir?

Bir şeyin delilini veye doğruluğunu araştırmadan onu onaylamak ve kabul etmek taklit etmektir. Taklit iki türlü yapılır. Birincisi iyiyi taklit etmek , ikincisi ise kötüyü taklit etmektir.

Bir taklidin güzel olabilmesi için hak üzere giden, sözü doğru ve işi doğru olan bir kişinin peşine düşmek ve onu her durumda onaylamaktır. Bizler Peygamber Efendimiz’in her sözüne güvenip inanarak onu taklit etmiş oluruz. Bu taklit hayırlı bir şekilde sonuçlanır. Çünkü bu taklidin sonucunda Allah rızası ve cennet vardır. Çünkü bizim takip ettiğimiz ve peşinden gittiğimiz Peygamber Efendimiz (s.a.v.) yalansız ve dosdoğru bir insandır. Ona teslim olan bir insan her daim selameti bulur ve onun izinden giden kişi cennetle şereflenir. Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Allah’ın en sevdiği kuludur.

İman ve ibadet konularında bize bilgi aktaran alimlere uymak ve onların söylediği şeylere göre amel etmek güzel bir taklittir. Biz bu doğrultuda birçok  üslümanın taklit ettiğini söyleyebiliriz. Bu tehlikeli bir iş değildir. Çünkü onların uyduğu insanlar sağlam ve niyetleri halis olan insanlardır. İman konusunda en temel esas kişinin inandığı şeylere kalbini teslim etmesidir ve gönlünü bu şeylere saygı duyacak hale getirmesidir. Taklit yoluyla iman etmek sahihtir. Ama bu şekilde kalmak doğru değildir. Taklit yoluyla kişi kendini geliştirmeli ve ona farz olan şeyleri öğrenmelidir. Bu doğrultuda araştırmalar yapıp tefekkür etmelidir.

İman hayali bir şey olmadığı için onu gaybi tasdik edecek şekilde yapmak gerekir. Gayb ise mevcut olmayan değildir. Gayb var olduğu halde alıştığımız şartlarda göremediğimiz şeylerdir. Şöyle düşünelim bizim bazen gözümüzle göremediğimiz bazı şeyler gönül gözüyle görülebilir. Örneğin biz Allah-u Teâlâ’yı kalp gözümüzle göremesek bile gönül gözüyle onun varlığının bilincindeyiz. Allahu Teala’yı rahmet ve merhamet sahibi olarak bilmekteyiz. Taklidin kötü olanı ise haram olan, batıl olan ve boş olan şeyler konusunda başkasına uymaktır. Bir işin aslını araştırmadan sonunu düşünmeden kabul edilen bazı şartlar kişiyi Allah’tan uzaklaştırabilir. Kişi bundan dolayı birçok pişmanlık yaşayabilir. Kişiye bu fikri veren kendi anne babası bile olsa onların her dediklerini yapmak haramdır. Günümüzde taklit edilen birçok şey kalp açısından cinayet hükmündedir. Kişi attığı her adımda haktan uzaklaşıp harama yaklaşmaktadır. Bundan dolayı da gerçek insani değerlerini kaybetmektedir.  Bu şekilde gerçek insani değerlerini kaybeden bir kişi medeniyet sahibi olamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir