İnsanın Kendi Sorgusu

 

İnsanoğlu beşeriyetin farkında olması gereken bir varlıktır. Başını çok dik tutmamalı, çok alçakta da olmamalı teraziyi dengede tutabilmeli.

Kendisini hizaya getirecek bir duruşa sahip olması lazım. Çok değerli bir varlık olduğunu unutmamalı değerini bilip olan kulluk vazifesini en güzel şekilde yerine getirmesi lazım. Yerine getirmesi lazım çünkü başka çaresi yok gideceği yer belli bunu çok iyi biliyor ve idrak edebiliyor. Çünkü Yaradan yarattığı mahluka taşıyamayacağı yükü yüklemez. İnsan da bunun bilincinde olup ahlar vahlar  edip Allah’a isyan etmemesi gerekir tembelliğine vermeli yani haddini bilmeli.

Tevazu insanı yüceltir kibir ise insanı alçaltır. İnsan kainatın büyüklüğüne bakmalı bakmalı ki kendisinin ne denli güçsüz olduğunu bilmeli. Attığımız her adımın arkasında bir imtihan saklıdır bunun bilincinde olup attığımız adımlara dikkat etmelidir. 

 

 

 

 

Şunu unutmamız gerekir ki vücuttaki kalp atışlarının sayısı bizim elimizde değil bunu insanlık olarak hepimiz biliyoruz. Bunu bilmemize rağmen kontrol bizdeymiş gibi yani ölmeyecek gibi ne aldığımız nefes ne de attığımız adımların hangisinin son adım olduğunu veya aldığımız nefesin hangisinin son nefes olduğunu biliyormuşuz gibi devam ediyoruz. Bu çok açık gösteriyor ki insan olarak çok zekiyiz ya da kendimizi çok zeki zannediyoruz. insan olarak aklımızı akılsızca kullanma da çok zekiyiz. Fakat şu bir gerçek zeki olduğumuz kadar gerçekleri gerçekten bilip sadece nefsimize kabul ettiremiyoruz.

DİN içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir