İran halısının özellikleri nelerdir? Hangi motifleri barındırıyor?  İran halısı neden önemlidir?

İran halısının özellikleri nelerdir? Hangi motifleri barındırıyor?  İran halısı neden önemlidir?

Yün ipliği ve ipek kullanılarak yapılan iran halıları düğüm teknikleri ile dokunan ve çeşitli bitkisel boyalarla renklendirilen kaliteli halılardır.

Halı dediğimiz zaman akla gelen ilk ülke apaçık İran’dır.  Halı dünyanın en ünlü el sanatları arasında yer almaktadır. Bu halılar sadece insan emeğiyle ortaya çıkmıştır. Kendi teknikleri ile ortaya koydukları bu halılar akılalmaz bir işçilikle dokunmaktadır. İnanılmaz bir uyum sergileyen kök boyaları ile renklendirdikleri özgün el halılarıdır İran halıları.

İran’daki en yaygın el sanatı halı dokumacılığıdır. Bu halılar zengin renkler barındırır içerisinde. Önemli müze, konak ve saraylarda İran halıları örneklerini görebiliriz. En fazla değer gören halı olarak kabul edilir.

İran Halıları Çeşitleri

  • Keşan Halıları
  • Isfahan Halıları
  • Herat Halıları
  • Kirman Halıları

İran Halılarının Dünyadaki Yeri ve Önemi

Efsane İran halıları dünyadaki diğer ülkelerin ulusal ve etnik yapılarına özgü sanayilerinden daha önde ve kalıcı bir şöhret kazanmıştır. Öyle ki bu şöhret çeşitli efsanelerin doğduğu kıta olarak bilinen doğu dünyasında bile dilden dile dolanmaya başlamıştır. Uluslararası müzelerin en önemli dekoratif unsuru ve en büyük iftihar kaynağı olarak değerlendirilen bu halılar , İran’ın yetiştirdiği emsalsiz ustaların elinden çıkan eserlerdir. Büyük zahmetlerle ortaya çıkan bu eserler gelecek zamanda da İran halkının iftihar ve gurur kaynağı olmaya devam edecektir.

İran halı dokumacılığı günümüzde de hala devam etmektedir. Tüm dünya İran halılarını izleyip ve değerlendirmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir