“İslam’ı ilk önce kabul eden muhacirler ve ensar ile iyilikle onlara uyanlar var ya, Allah onlardan razı olmuş; onlar da ondan razı olmuşlardır. Allah onlara, içinden ırmaklar akan, içinde ebedî kalacakları cennetler hazırlamıştır. İşte bu, büyük başarıdır.” Tevbe suresi, 100. ayet. Yukarıdaki ayetten hangi mesaj ve ilkeleri çıkarabiliriz? Arkadaşlarınızla belirleyiniz.

6. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 85 Cevabı

Soru:
İslam’ı ilk önce kabul eden muhacirler ve ensar ile iyilikle onlara uyanlar var ya, Allah onlardan razı olmuş; onlar da ondan razı olmuşlardır. Allah onlara, içinden ırmaklar akan, içinde ebedî kalacakları cennetler hazırlamıştır. İşte bu, büyük başarıdır.” Tevbe suresi, 100. ayet. 
Yukarıdaki ayetten hangi mesaj ve ilkeleri çıkarabiliriz? Arkadaşlarınızla belirleyiniz.
Cevap:

Belirtilen bu ayetten Allah-u Teala’nın yolunda hicret etmek, onun yolunda hicret edenlere yardım etmek O’nun rızasını kazanmaya vesile olmaktadır gibi ilkeler çıkarılabilir. Allah-u Teala razı olduğu kullarını cenneti ile mükafatlandırır. Bu ayetten Muhacir ve Ensar’ın İslam dininde çok özel bir yere sahip olduğu, hayırlı bir iş yapan insanların her zaman kıymetli olduğu, iyi amellerde bulunan insanlardan Allah-u Teala’nın razı olacağı gibi bazı ilkeler çıkarılabilir.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir