İyiliği Gösterişsiz ve Karşılık Beklemeden Yapmak

Bir insanın gösteriş ve riyadan uzak durması için yapacağı iyilikleri muhakkak gizli yapmalıdır.

Eğer bunu açık ve seçik bir şekilde yaparla bu gösteriş yapmanın ötesine geçemez.

Eskiden böyle değildi. İnsanlar iyilik yaparlardı ama bunu kimse bilmezdi, duymazdı. Günümüzde ise yaptığı iyiliği gizlemeye çalışmak yerine bunu apaçık herkes görsün ve bilsin diye insanlar nerdeyse sosyal medyada bile paylaşmaktan çekinmiyorlar.

Bu iyilik yapma kategorisine giriyor mu acaba?

İnsanlar günahlarını nasıl gizliyorlarsa aslında yaptıkları iyilikleri de böyle gizlemelidirler. Muhakkak ki iyilikleri gizlemek kötülükleri açıklamaktan daha iyidir.

İyilik yapıldığı zaman bunu büyütmemek bilakis küçük görüp önemsememek gerekir.

Öyle insanlar vardır ki sen ona iyilik yaparsın, karşılık beklemezsin, gerçekten Allah rızası için yaparsın. Fakat o yine de bu iyiliğin altında kalmaz o da sana iyilik yapar. Yaptığın iyiliğin altında kalmaz. Bu, iyiliğe karşı iyilik ve mükafattır.

Aslında yaptığımız her iyilik sadaka mahiyetindedir. Allah Resulü (s.a.v) sadaka ve hayır çeşitleriyle ilgili şöyle buyurmuştur:

“Her türlü hayır sadakadır. Din kardeşime göstereceğin güler yüz bir sadakadır. Kendi kovandaki suyu kardeşinin kovasına boşaltarak onun işini görmen de bir sadakadır.”

Yetim ve kimsesiz insanlara iyilik yapmak muhakkak ki çok büyük bir iştir.

Allahu Teala onlara yapılan bu iyiliği elbette ki karşılıksız bırakmaz. Gerek bu dünyada gerekse ahiret hayatında bu insanları mükâfatlandırır.

Müslüman olarak birbirimize yardım etmeli ve dayanışma içerisinde olmalıyız. Bu konuda Allahu Teala bize pek çok emir ve tavsiye etmiştir. Bizler de bu emir ve tavsiyeleri gücümüz yettiği kadar yerine getirmeliyiz.

Allahu Tealanın sevdiği ve razı olduğu kullardan olma duasıyla…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir