Kan Grupları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Her insanda kan grubu aynı ya da farklı olabiliyor. Kan grubu rahat bulunan insanlar genelde daha şanslı insanlardır diyebiliriz.  Çünkü herhangi bir kaza veya diğer olumsuz vakalar sonucu vücutta oluşan yırtılma gibi durumlarda kan kaybı oluşur. Yara denen bu kısımda oluşan kan kaybını önlemek için yaralı olan kişinin kanıyla uyumlu kanı bulmadan herhangi birinin kanı alınamaz. Şimdi gelin bu kan grupları nelerdir hep birlikte göz atalım.

 

 

* AB : Bu kan grubuna sahip olan insanlar çok şanslılar; çünkü bütün kan gruplarından kan alma özelliği bulunuyor. Bilimselolarak söylemek gerekirse her iki glikoprotein mevcuttur. A, B, ve 0 den kan alabilir.
* A : Bu kan grubuna ait insanlar ise AB kan grubuna göre şanslı olmasa da zor bulunur diye bir şey yok. Bilimsel olarak A glikoproteini var ve A veya 0 dan alır. Şimdi bir diğer kan grubuna bakalım.
* B : Bu kan grubu ise A ile aynı kaderi paylaşıyor diyebiliriz. Glikoproteini var B ve 0 dan alabilir.

* O : Gelelim kuru fasülyenin faydasına işte bu kan grubuna ait olan insanlar yaralanma sonucu ya da farklı bir şekilde kan kaybı yaşanması sonucu kanı diğer kan guruplarına göre daha zor bulunur. Çünkü bu kan grubu sadece kendisinden beslenir. Yani A ve B glikoproteini içermiyor. Bir diğer önemli özelliği bu 0 kan gurubuna ait olan bir insan diğer tüm kan gruplara kan verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir