KPSS Ve Üniversite Ders Çalışmanın Püf Noktaları İle İlgili Bilgiler

Öğrenci olmak kolay değil. Dışardan görüldüğü gibi sadece ders kitabına bakmakla bitmiyor. İçerisindeki bilgiyi yakalayıp beyne kopyalayacaksın ve zamanı geldiğinde beyinde tuttuğun o bilgiyi kullanacaksın. Özellikle çağımız öğrencilerin işi gerçekten de zor; çünkü günümüzde artık gencinden tut yaşlısına kadar herkes okuyor. Durum böyle olunca öğrenci havuzundan başarılı bir şekilde çıkmak ve kendi istediği mesleğe sahip olmak zor bir durum söz konusu oldu. Peki bunca öğrencinin içinden başarılı bir şekilde çıkmak için ne yapmalı, nasıl çalışmalı? Gelin bu yola bir göz atalım. Öncelikle öğrenci şunu unutmaması, lazım dersten daha önemli olan bizim sağlığımız ve yaşama hakkımızdır. Bugün okulu bitirmiş üniversite veya KPSS’ye hazırlanan kişiler için bazı püf noktaları paylaşacağız.
1- Ders çalışmanın vazgeçilmezi programlı çalışmaktır. Masaya oturduğunuzda ne çalışayım diye aklınızdan bile geçirmeden eğer yoksa programınız hemen o an kendiniz ya da yardım alarak bir program hazırlamalısınız.
2- Soru çözmekte maksat konuyu iyi anladığınız ve artık soru çömek için kendimi hazır hissediyorum diye kessin bir kanıya varmanız gerekir. Amaç bir an önce soru çözüp diğer konuya geçmek olmasın, bu kessinlikle yanlış bir düşüncedir. Evet ayarın konuları ve soruları kendinizce bitirebilirsiniz ama geriye dönüp baktığınızda aslında kendinizle beraber hiçbir konuyu getirmemişsiniz. Çünkü soru çözümünüzde yanlış sayısı bu oranı en güzel şekilde ifade eder.
3- Odak noktanız yarınki konuyu yetiştirebilir miyim olmasın, odak noktanız bugünkü konulardan ne kadar bilgi kopartabileceğim olmalı.
4- Çalışıtığınız ve artık üzerinde soru çözebilirim dediğiniz konu hakkında size tavsiyemiz ulaşabileceğiniz tüm var olan sorularını çözün.
5- Var olan zamanınızın tümünü ders çalışmaya vermeyip sosyal hayatınızı aksatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir