Kur’an-ı Kerim’den Hadid suresi 10. Ayet, Sebe Suresi 39. ayet ve Bakara suresi 268. ayetin anlamlarını bularak defterinize yazınız.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bilgiyil/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Sponsorlu Bağlantılar

 

– Size ne oluyor da, Allah yolunda harcama yapmıyorsunuz? Hâlbuki göklerin ve yerin mirası Allah’ındır. İçinizden, fetihten (Mekke fethinden) önce harcayanlar ve savaşanlar, (diğerleri ile) bir değildir. Onların derecesi, sonradan harcayan ve savaşanlardan daha yüksektir. Bununla beraber Allah, hepsine de en güzel olanı (cenneti) va’detmiştir. Allah, bütün yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır. (Hadid-10. Ayet)
– De ki: “Şüphesiz, Rabbim rızkı kullarından dilediğine bol bol verir ve (dilediğine) kısar. Allah yolunda her ne harcarsanız, Allah onun yerine başkasını verir. O, rızık verenlerin en hayırlısıdır.” (Sebe-39. Ayet)
– Şeytan sizi fakirlikle korkutur ve size, çirkinliği ve hayâsızlığı emreder. Allah ise size kendi katından mağfiret ve bol nimet va’dediyor. Şüphesiz Allah, lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir. (Bakara 268. Ayet)
İslam dini yardımlaşma ve dayanışmayı, akrabaya, kardeşlere yardım yapmayı emretmiştir. Bu ayetler verilen rızkın Allahu Teala tarafından verildiği ve yine bu rızkın Allah’ın belirttiği ilkeler doğrultusunda harcanması durumunda yerine yeniden geleceği buyrulmaktadır. Bu ayetler dayanışma ve yardımlaşma açıkça teşvik etmiştir.
Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Sadakanın toplum açısından ne gibi yararları olabilir? başlıklı makalemizde 8. Sınıf Gizem Yayınları din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitabı sayfa 38 cevabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir