Merkezi Sinir Sistemi Organları ve Görevleri

Sponsorlu Bağlantılar

Merkezi Sinir Sistemi Organları : Sinir sistemi kafatası ve omurga içerisinde bulunan organlardan oluşur. Beyin, beyincik , omurilik, omurilik soğanı gibi çeşitli yapılar vardır.

Beyin: İki lobdan oluşur. Önemli bir organ olduğu için kafatası içerisinde bulunur. Beyni dışarıdan gelebilecek darbelerden korumak için çevresinde 3 katlı zar vardır.

Beyincik: Şekil olarak beyne benzer. Fakat beyinden biraz daha küçüktür. Beyinde olduğu gibi onun da iki lobu vardır. Ense ile kafatasının birleştiği noktada, kafanın arka alt tarafında bulunur. Beyincik kol ve bacak gibi kasların çalışmasını düzenler. Kişinin dengeli hareket etmesini sağlar.

Omurilik soğanı: Şekil olarak soğana benzer. Boynun üst kısmında yer alır. Biz farkında olmadan da istemsiz olarak çalışıp iç organlarımızı yönetir. Omurilik soğanı solunum, dolaşım, boşaltım, sindirim gibi olayları düzenler.

Omurilik: Sırtımızda bulunur ve omurga adı verilen kemik yapısının içerisinde yer alır. Omurilik bir sinir kordonu şeklinde düz bir yüzeye sahiptir. Omuriliğin görevleri: Beyin ve diğer organlar arasındaki iletişimi sağlar. Aynı zamanda refleks merkezi olarak da görev yapar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir