Müslüman Güzel Ahlak Sahibi Olmalıdır

Müslüman olan bir insan güzel ahlak sahibi olmalıdır. Öyle olmalıdır ki başka insanları İslam’a davet edebilmelidir. Müslüman olmayan bir insan bizim hal, hareket ve ahlakımıza bakıp buna göre dinimizin nasıl olduğu konusunda bilgi edinir. Eğer ki bizi kötü ahlak sahibi, yalan söyleyen, sözünde durmayan bir insan olarak görürse müslümanlığa asla ılımlı bakmayacaktır. İşin en kötüsü ise bütün müslümanların böyle olduğunu düşünecektir. Bu da çok büyük bir vebaldir.

İnsanların  sahip olduğun şeyler içerisinde en değerli olan güzel ahlaktır. Güzel ahlak Peygamber Efendimizin bize mirasıdır. Bizler onun gibi olmaya çalışmalı, onun gibi yaşamak için çaba göstermeliyiz.  Onun sünneti seniyyesi üzere yaşamalıyız.

Peygamber Efendimiz, Allahu Tealanın bize seçtiği bir rehberdir.  Konuşmasıyla, yaşayışıyla müslümanların örnek alacağı en önemli kişidir.

O herkesten fazla oruç tutmuş, namaz kılmış  ve herkesten fazla sadaka vermiştir. Allahu Tealanın emrettiği herşeyi yerine getirmiştir. Yasakladığı şeylerden daima uzak durmuştur. Günaha bulaşmamıştır.  Her daim merhametli olmuştur. Her olayda bir orta yol bulmuştur. Adaletten hiçbir zaman ayrılmamıştır.

Efendimiz çok cömertti ama savurgan ve müsrif değildi.  Çok şefkatli ve yumuşak huyluydu.

Bizler de birer müslüman olarak onu örnek almalıyız her konuda. Onun hayatını iyice öğrenip onun gibi yaşayıp, yolunda gitmeliyiz.

Bir müslüman  ahlakıyla örnek olduğu zaman hal diliyle insanları durmadan İslâm’a çağırır. Onlara birşey söyleyeceği zaman dili haline tercüman olmuş olur. Bu şekilde de sözü tesirli olur.

Bizler İslam’ın birer davetçisi olarak her zaman doğru ve dürüst insanlar olmak zorundayız. Allah’a layık bir kul, Peygamberimize (s.a.v)  layık bir ümmet olmalıyız. Böyle olursak insanları İslam’a çağırma konusunda önümüzde hiçbir engel olmaz.

Allahu Teala ahlakı güzel olanlardan eylesin…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir