Ne Kadar Kur’an Okumalıyız?

İnsanın namaz kılacak kadar Kur’an-ı bilmesi ve ezberlemesi her mükellef müslümana farzdır.  Kur’an’daki ilahi hükümlerin tamamını bilmesi farz-ı kifayedir.

Kim ki Allah Teala’nın kelam ve sohbetini etmek isterse Kur’an okumalıdır. Bunun için günün en uygun vaktini  ayırmalı ve bunun için özen göstermelidir. En kötü bunu namaz esnasında yapmalıdır.

Bizler gezmeye, televizyon izlemeye vakit ayırdığımız kadar Allahu Tealanın kelamını okumaya ve dinlemeye vakit harcamalıyız. Bunu kesinlikle çok önemsemeli ve ciddi bir şekilde bu vazifemizi yerine getirmeliyiz. Bizlerin kalplerinde manevi hastalıklar vardır . Gaflet içerisindeyiz çoğu zaman. Kalplerimiz katılaşmaktadır. Bizler bunun önüne geçmek için her gün düzenli bir şekilde Kur’an okumalı ve dinlemeliyiz. Bu bizim manevi hastalıklardan kurtulmamız için gerekli bir şeydir.

Allahu Tealanın bizleri daha çok sevmesi için Kur’an-ı  Kerim okumalıyız.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) ,

“Siz Kur’an’la Allah’a döndüğünüz ve yaklaştığınız gibi, hiçbir şeyle O’na yaklaşamazsınız.” buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz (s.a.v), bir defasında ashab-ı  kirama hitaben, ” Sizden biriniz, bir gecede Kur’an’ın üçte birini okumaktan aciz midir?” buyurdular. Bu onlara zor geldi ve ,

“Buna hangimizin gücü yeter ki ya Resulallah!” dediler. Bunun üzerine Efendimiz (s.a.v) ,

“Kul hüvellahu ahad suresi , Kur’an’ın üçte birine denktir.” buyurdular. Buna göre, kim ihlas suresini üç defa olursa , bütün Kur’an’ı hatmetmiş gibi olur. Hiç değilse , günde Kur’an’ı Hakim’den bu kadarını okumalıdır.

Her müminin , günlük az da olsa okuduğu ve devam ettiği bir hatmi olmalıdır. Bizler hatim işini genellikle ramazan ayına özgü bir durummuş gibi benimsemekteyiz. Bu yanlış bir durumdur.  Ramazan ayı dışında da muhakkak Kur’an’ı  hatim etmeliyiz.

Yaşı ne olursa olsun aklı başında olan her mümin 20 günlük bir çaba sonucu Kur’an’ı Kerim’i yüzünden  okumayı öğrenebilir.

Özelikle namaz esnasında okuduğumuz sureleri  muhakkak doğru okumalıyız.

Bilen birinin yanına gidip sesli bir şekilde okuyup karşıdaki insana okuyuşumuzu kontrol ettirmeliyiz. Yanlış okumak manayı bozar. Mananın bozulması ise kıraatin yanlış olmasına neden olur. Bunun sonucunda namazımız bozulabilir.

Allahu Teala hakkıyla okuyup nasiplenenlerden eylesin inşallah.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir