Noel İle İlgili Gerçekler

Noel kutlamaları her yıl sabit bir şekilde kutlanıyor. Kimisi ailesiyle, kimisi, arkadaşlarıyla ve kimisi de farklı yer ya da mekanda kutlanmaktadır. Bazıları bu günü sırf eğlenme için bazıları ise katkıda bulunmak yani yardım etmek maksadıyla harcama yapar. Fakat insanlar bunları yaparken noel’in asıl nedeni, nasıl bir olgu, ne maksatla ve amacının ne olduğu konusunda hiçkimsenin bir bilgisi yok.

Bir kesim insanlar Noel’in, Hz.İsa’nın doğumu olarak kutlamaktadır. Fakat herhangi bir kitap ya da başka bir yerde Hz. İsa’nın doğumuyla ilgili kessin bir bilgi yoktur. Birçok tarihçiye sorulduğunda yine “bununla ilgili bir şey söylemek istemediklerini ve bu konuda elimizde kessin ve sağlam bilgi yoktur”. Hz. İsa hiçbir şekilde doğum yıldönümlerini kutlamalarını ifade edcek söz ve davranışlarda bulunmamıştır. Bunda hristiyan tarihçileri de hem fikir olup aynı düşünceye sahiptir. Böyle bir şeyin olmadığını bunların sadece uydurmadan rivayet olduğunu belirtmişlerdir. Tarihçiler bu kutlamanın putperest adetinden geldiğini belirtmişlerdir.

Externals of the catholic church adındaki bir kitapta şöyle diyor; ” Birbirimize noel hediyeleri verirken, evlerimize ve kiliselere yeni çelenkler asarken kaçımız pagan geleneklerini uyguladığımızın farkındayız?” Her Dinin  kendisine göre kuralları vardır. Noel ne islam dininde ne de hristiyanlıkta olmadı. Çünkü putperestlik bizim ya da hristiyanlığın sergilediği bir davranış söz konusu değildir. Eğlenirken neyi ne için yaptığımızı iyice araştırıp sevincimizi öyle paylaşmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir