Romanya- Alba Iulia Hakkında Bilgi

Alba Iulia, Romanya’nın çok şirin bir kentidir. Mureş nehrinde konumlanmış, Transilvanya bölgesinin en eski başkentlerinden biridir. 59 bin nüfusa sahiptir.  Transilvanya bölgesinin en güzel yaşam alanlarından biri olarak anılmaktadır.  Bu şehir Osmanlı zamanlarından bildiğimiz Erdel Beyliği’nin merkezidir. Bundan dolayı Türklerin ilgisini çeken bir yerleşim yeridir. Bu şehir Romenler,Macarlar ve Transilvanya için büyük önem taşımaktadır. Alba Iulia, 1 Aralık 1918 yılında Romanya ve Transilvanya’nın birleşmesiyle kurulmuştur. Bölge olarak çok büyük turistleri çeken  yaşam alanlarından biridir. Özellikle Macarlar tarafından çok fazla ilgi görmektedir.

Şehrin ortasında Citadel denilen bir şekil vardır. Bu şehrin eski şeklidir. Yıldıza benzeyen bu şekil birçok imparatorluk ve krallık tarafından kullanılmıştır.

Çok sessiz , sakin ve küçük bir şehirdir. Şehrin kuruluş tarihiyle isimlendirilmiş 1 Aralık 1918 üniversitesi vardır.

Şehirde hipermarket olarak Kaufland, Profi ve Penny market var. Ayrıca Alba Mall adında bir büyük alışveriş merkezi vardır.  Türklere ait bir Turkish kebap salonu da var. Ayrıca şehrin hemen merkezinde Ortodoks Klisesi var

Öğrenci yurtları tıpkı özel yurtlar gibi. Erasmus öğrencileri için 100 lei gibi uygun bir fiyat mevcuttur. Odalarda tv, buzdolabı, banyo, mutfak var.

Yaşamak için çok uygun bir şehirdir.

Romanya’nın başkenti Bükreş’e yaklaşık 7-8 saat uzaklıkta bulunmaktadır. Otobüs veya trenle gidilebiliyor başkente. Yalnız tren yolu pek gelişmemiştir. Hızlı trenler yerine eski trenler var.

İklim olarak karasaldır. Balkan ülkesi olduğu için çok soğuktur kışları. Yazları serin geçmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir