Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bilgiyil/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Sponsorlu Bağlantılar

Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır? Konusu Hakkında Kısaca Bilgi Aktaracağız.

Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır?

Sehiv secdesi; “unutma ve yanılma secdesi ” olarak bilinmektedir. Namazın farzlarından birinin geciktirilmesi ya da vaciplerden birini terk veya tehiri halinde yapılması gerekir.

Sehiv Secdesi Şöyle Yapılır :

Son oturuşta sadece “Tahiyyat” okunduktan sonra iki tarafa selam verilir. Daha sonra “Allahu Ekber” denilerek secdeye varılıp üç kere “Sübhane Rabbiye’l – ala” okunur. Sonra “Allahu Ekber” denilerek kalkılır. Bir tesbih miktarı duraklamadan sonra tekrar “Allahu Ekber” deyip ikinci secdeye varılır. Yine üç kez “Sübhane Rabbiye’l – ala okunduktan sonra “Allahu Ekber ” denilip kalkılır ve oturulur. Tahiyyat, Salli – Barik ve “Rabbena Atina” okunup önce sağ tarafa daha sonra sol tarafa selam verilir .

Hanefi Mezhebine Göre Sehiv Secdesi

Bir namazın kusurlu olması halinde, bu kusuru gidermek amacıyla namazın sonunda (son oturuşta Tahiyyatı okuduktan sonra) yapılan secdedir. Kusur genellikle namazda farzın te’hiri, vaciplerden birinin unutularak yapılmaması, sonraya bırakılması ya da vaktinden önce yapılması suretiyle ortaya çıkar. Namaz içerisinde bu yanlışlıklar hatırlanırsa namazın sonunda Sehiv Secdesi yapılır. Sehiv secdesi yapmak vaciptir.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz .

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan KADİR GECESİNDE YAPILACAKLAR KADİR GECESİ İLE İLGİLİ KUR-AN'DAN AYETLER başlıklı makalemizde Kadir geceainde yapılacaklar, Kadir gecesi ve Kadir gecesi ile ilgili ayetler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir