Şekilli Meyve Sebzeler

Şekilli meyve ve sebzeler yoğun ilgi

ABD ve Japonya’nın üretip bütün dünyaya sattığı şekilli meyve ve sebzeler rakip Türkiye’den çıktı. Ülkemizde bu yıl seri bir şekilde üretilmeye başlanan şekilli meyve-sebzeler büyük rağbet görüyor. Üreticiler kalp,küp ve yıldız şeklindeki karpuz , elma kavun , limon ve salatalıkları bütün dünyaya ihracat etmeyi hedefliyorlar.

 

Türkiyen’in ihracat etttiği şeylere bir yenisi eklendi.  Türkiye’deki girişimci Japonya ve ABD’den sonra ülkemizde üretimi gerçekleşen sebze ve meyvelere katma değeri yüksek bir ihracat ürünü haline getirdiklerini belirtti.

Üretilen bu şekilli sebze ve meyvelere talep Katar ve İtalya’dan geldi. En yakından zamanda bu ürünlerin yurt dışı pazarına çıkılması hedefleniyor.

Bu kapsamda Adana’da limon, İstanbul’da kavun ,karpuz ve salatalık, Mersin ,Kahramanmaraş ve Niğde’de  elma, Osmaniye’de ise kavun ve karpuz üretimi yapılmaktadır.

Bu ürünler adet olarak satışa sunulmaktadır. Bu ürünlerin iç pazardaki  fiyatları şöyledir.

Kalpli kavun ve karpuz 180 tl , elma 23 tl , limon 20 tl , kalp ve yıldız şeklindeki salatalığın fiyatı ise 7 tl den iç pazarda alıcısıyla buluştu.

Üretilen sebze ve meyveler hangi ilde daha kaliteli üretimi yapılıyorsa orada üretimi gerçekleşiyor. Şu anda sadece tek bir girişimci tarafından üretilmektedir.  Bu üretim Türk tarımı ve çiftçiliği açısından bir ilk olmaktadır.

Ürünler seçkin market , restoran ve otellerde yer almaktadır. Buralarda yemek sunumlarında tasarım amaçlı kullanılmaktadır. Ayrıca bu ürünler hediye amaçlı da kullanılabiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir