Soba ve doğal gaz zehirlenmeleri ile ilgili alınması gereken tedbirleri araştırarak rapor hâline getiriniz. Sınıfta arkadaşlarınıza sununuz.

6. Sınıf Meb Fen Bilimleri Sayfa 138 Cevapları
Soba ve doğal gaz zehirlenmeleri ile ilgili alınması gereken tedbirleri araştırarak rapor hâline getiriniz. Sınıfta arkadaşlarınıza sununuz.

Cevap:

Doğal gaz tesisatlarına kesinlikle müdahale edilmemelidir. Yetkisiz kişi ve kuruluşlara tamir ve bakım gibi işlemler yaptırılmamalıdır.
Gaz açma işlemi gerçekleştirildikten sonra tesisatlara yeni bir cihaz bağlanması halinde, kesinlikle bu durumdan gaz dağıtım firmasının haberi olmalıdır.
Pencere ya da duvarlara monte edilen, ortama taze hava girmesini ve herhangi bir gaz kaçağı durumunda da gazın dışarıya tahliye edilmesini sağlayan menfezler asla iptal edilmemeli ve üzeri kapatılmamalıdır.
Kombi ve şofben gibi elektronik cihazlar her yıl kışa girmeden yetkili servisler aracılığıyla bakımı yaptırılmalıdır.
Baca gazının kimyasal yapısında ya da diğer dış etkenlerden dolayı bacaların deformasyona uğraması ihtimaline karşı yetkilendirilen baca temizleme firmaları tarafından kontrol edilmelidir.
Sobalarda kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu ve izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmaması çok önemlidir.
Soba aşırı bir şekilde doldurulmamalıdır. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralır ve soba içinde düzensiz ısı dağılımı olacağı için baca çekişi zayıflar.
İyi bir şekilde ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski daha da artmaktadır. Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır. Bu şekilde soba içinde ortaya çıkan zehirli gazlar yanarak sobayı terk ederler.
Kömürü tutuşturmak için üzerine az miktarda kağıt veya karton ve bunların üzerine de kolay yanan çıra ve odun konulmalıdır.
Sönmekte olan sobaya tutuşması güç yakıtların asla konulmaması gerekir. Yakıt iyi olsa bile yavaş yavaş ilave edilmelidir. Soba yakıtla beslenirken, yeni atılan yakıtın üzerine kor halindeki yakıttan bir miktar konulması, sobadaki yakıtın sürekli olarak üstten yanmasını sağlar.
Yatmadan önce sobaya kesinlikle herhangi bir yakıt koyulmamalıdır.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir