Takvimlerin Tarihleme Sistemleri Örneği

Sponsorlu Bağlantılar

Takvimlere sistemine örnek olarak şöyle söyleyebiliriz: Gregoryen takvim günümüzde kullanılan Yer’in Güneş’e göre hareketine dayalı tarihleme sistemine denir. Jülyen takvimi yeniden düzenlenmiş ve 1582 yılında Papa XIII. Gregorius tarafından yürürlüğe girmiştir. Jülyen takvimi bir güneş yılı 365 gün olarak kabul edilmiştir.

Her 4 yılda bir artık gün eklendiği için takvim ve mevsimler arasında uyum sağlanır. Fakat Güneş yılının gün sayısında yapılan küçük bir hesap hatasından dolayı mevsimlerin takvimde yüzyılda bir gün gerilemesine yol açmaktaydı. Bu gerileme Papa Gregorius dönemine kadar 14 güne gelmişti . Fakat Papa Gregorius 11 Mart’a denk gelen ilkbahar alımının tarihini İznik Konsili’nin toplandığı İS 325’te rastladığı karşılığı olan 21 Mart’a almıştır. Bu ileri alma işlemi 4 Ekim 1982 yılında yürürlüğe girmiştir ve takvim 10 gün ilerleterek ertesi günü 15 ekim olarak ilan edilmiştir.

Gregoryen Takvimi, Jülyen takviminden farklı olarak yüzyıl başlarının ancak 400’e tam bölünebiliyorsa artık yıl olmasıdır. Bu değişiklik bir yıl içerisinde İtalya, Portekiz, İspanya ve Katolik Alman devletleri tarafından da kabul edilmiştir. Türkiye bu takvimi 1 Ocak 1926 yılında kullanılmaya başlamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir