Tandır Nedir, Nasıl Yapılır?

Eskiden evlerde ısınmak için kullanılan bir araçken günümüzde ise daha farklı bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüz sistemine göre ekmek fırını diyebiliriz. Tandır; toprakla suyu karıştırıp çamur kıvamına gelinceye kadar kürek ve bel gibi bir cisimle iyice karıştırılır.

Çamur şeklini aldıktan sonra üzerine saman veya keçi kılı atılıp tekrardan karıştırılır. Daha çamur halindeyken eni 5, boyu 25 olan kare şeklinde üst üste dizilmesi sonucu tandır şekli verilir.

Tandır şekil olarak alttan geniş olup üste gelinceye kadar ağız kısmı dar olur. Temel ölçüleri sayısal olarak göz önünde bulundurursak çapı: 55 cm, taban çapı: 80, yüksekliği: 100 cm kesik koni şekline benzer bir yapı olur. Alt kısımda ise hava alacak şekilde baca şekline benzer bir şekil verilir.

Son şeklini aldıktan sonra güneşin önünde kuruması için  bir kaç gün bekletilir. Kesik koni şeklindeki tandır kuruduktan sonra etrafına duvar şekline benzer üst üste taşları dizip bir insanın etrafında rahat bir şekilde dolanabileceği bir alan bırakılır.

Tandıra odun atılıp bir süre odunların yanıp kül şeklini almasını beklenir. Tandır hazırlandıktan sonra hamura elle şekil verilip tandırın iç kısmındaki yan tarafa yapıştırılır iki dakika sonrasında ekmek pişmiş olur. Sadece ekmek değil farklı yemekler için de kullanılır.  Örneğin; kuzu eti ve kapalı kavanoz içinde güveç gibi farklı amaçlar için de kullanılabilen bir yapıdır. İşte bu özelliklere sahip olan yapıya tandır denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir