Tarihimizde millî birlik ve beraberliğimizi yansıtan olaylar ile ilgili yaptığınız araştırmadan edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınıza anlatınız.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bilgiyil/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Sponsorlu Bağlantılar

7. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 62 Cevabı
Tarihimizde millî birlik ve beraberliğimizi yansıtan olaylar ile ilgili yaptığınız araştırmadan edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınıza anlatınız.
Cevap:

Tarihimizde Millî Birlik ve Beraberliğimizi Yansıtan Olaylar Listesi Şu Şekildedir:

Milli Mücadele

Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra Anadolu’nun her köşesi işgal edilmişken Türk Milleti bir araya gelip büyük bir başkaldırı sergilemiştir. Bütün zorlu koşullara, yokluk ve sefalete rağmen Türk Milleti tek yürek ve tek bilek olup düşmanla savaşmıştır. Düşmana karşı birlik ve beraberlik içerisinde hareket eden Türk Milleti Milli Mücadele’den zaferle ayrılmayı başarmıştır.  Bu şekilde hep birlikte Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuşlardır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Vefatı

Ülkemizin kurtarılmasına öncülük eden, liderlik vasıfları ile Türk Milleti’ni bir araya getiren Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938 tarihinde vefat etmesi Türk Milleti’ni derin bir yasa boğmuştur.

Büyük Erzincan Depremi

27 Aralık 1939 tarihinde gerçekleşen bu depremde 33 bin kişinin vefat etmiş, 100 bin kişinin yaralanmış ve 116 bin binanın zarar görmüştür. Depremden sonra Türk Milleti tek yürek olup Erzincan’a yardım etmeye çalışmıştır. Öyle ki; bu depremde mahkumlar depremzedelere yardım etmek için serbest bırakılmıştır. Cezaevinden bırakılan mahkumlar yüzlerce kişiyi kurtardıktan sonra tekrar cezaevine teslim olmuşlardır.

Gölcük Depremi

17 Ağustos 1999 tarihinde Gölcük merkezli olarak gerçekleşen deprem sebebiyle 20 bin kişi hayatını kaybetmiş ve 25 bin kişi de yaralanmıştır. Depremden sonra Türk Milleti yöre halkının yaralarını sarmak için elinden gelen tüm çabayı göstermiştir.

15 Temmuz Darbe Girişimi

15 Temmuz 2016 akşamı gerçekleşen kanlı hain darbe girişimi, Türk Milleti’nin sokaklara ve meydanlara akın etmesi ile hemen bastırılmıştır. Türk Milleti birlik ve beraberlik göstererek hain darbe girişiminin üstesinden gelmiştir.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dinlediğiniz Penceresi Sonsuzluğa Açılan Oda metninin konusunu ve ana fikrini aşağıdaki boşluklara yazınız. başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir