Ücretli Öğretmenlerin Ücret Ödemesi Mecliste

İki Haftalık Tatilde Ücretli Öğretmenlerin Ek Ders Ödemeleri İçin Soru Önergesi!

Ücretli öğretmenlerin tatil sürecinde mğdur esilmemesi için ek ders ödemelerine ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yazılı olarak cevaplaması için soru önergesi verildi.
Yıldırım KAYA “Ücretli öğretmenlerimizin bulundukları durumdan dolayı mağdur edilmemesi ve ücret sorununun çözülmesi yönünde TBMM Başkanlığına, T.C. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlaması için an itibarıyla bir soru önergesi verdi.”
Daha öncesinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kendisine yöneltilen ücretli öğretmen bu süreçte ne yapacak, ücretleri ödenecek mi? soru üzerine “Bu konular bürokratik konular; hiç kimseyi mağdur etmeyecek şekilde önlemler alınır, merak etmeyin” açıklamasını yapmıştır.

Fakat şu ana kadar ücretli öğretmenlere ücret ödenmesine ilişkin herhangi bir yasal düzenleme veya herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

Diğer taraftan ücretli öğretmenleMilli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamaları doğrultusunda gerekli yasal düzenlemelerin yapılarak ek ders ücretlerinin ödenmesini halıhazırda dört gözle beklemektedir.

Eğer herhangi bir yasal düzenleme yapılmaz ve bu süreç uzarsa malesef ücretli öğretmenler herhangi bir ücret alamayacaktır. Bu durumda 92 bine aşkın öğretmen herhangi bir ücret alamadan öylece okulların açılmasını bekleyecekler.

Yıldırım Kaya Soru önergesinde şunları ifade etti;

1. Ücretli öğretmenlere eğitime ara verilen süreçte ek ders ücreti ödenecek midir?

2. Ücretli öğretmenlere ek ders ücretlerinin ödenebilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılacak mıdır?

3. Sürecin uzaması durumunda ücretli öğretmenlerin ücret sorunu nasıl çözülecektir?

Evrensel bir ilke olan “Eşit işe eşit ücret” ilkesi aykırı uygulama derhal kaldırılmalıdır. Ücretli öğretmenlerin daha fazla mağdur olmaması için gerekli yasal düzenlemeler ivedilikle yapılmalıdır.” dedi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!