Üniversiteyi Bitir İşsiz Kal

Küçükken hepimizin hayaliydi, sabah erkenden kalkıp önlüğümüzü giyip kitap,  kalem, açacak ve silgi gibi malzemeleri çantaya atıp hiç arkamıza bakmadan doğruca okula koşmak, ordaki o heyecanı yaşamaktı. Kimimize bu heyecanı yaşamak nasip olurken kimimize ise nasip olmadı. Ama gel gör ki bugün okuyan nasipli kesim okuduğuna pişman olmuş ve  keşke 16 yıl öncesinde sabah erken kalkıpta o önlüğü giymeseydim diye içinden geçirmiştir.

Eskiden üniversite mezunu olmak ya da bulmak çok zordu. Üniversiteyi bitiren biri meslek sıkıntısı çekmez bütün kurumlar tahsilini bitirmiş bu kişiye kapılarını sonuna kadar açık tutarlar. Hatta lise mezunu dahi istediği iş yerine rahatlıkla yerleşe biliyordu. Peki günümüzde durum ne, çok mu iyi? Maalesef köy, kasaba, ilçe ve tüm şehirlerde eğitim okullar ve üniversiteler kaynayıp taşmaktadır.

İlk bakışta okul ve üniversitelerin sayısının artması güzel görünebilir fakat işin bu boyutu böyle. Diğer pencereyi açıp bakalım mı ? Bugün üniversite kazanmak hiç zor değil, kişinin yapması gereken sadece sınava girip sınav süresi boyunca kurallara uyup salonda bekleyip sonunda Üniversiteli olmaktır. Gördünüz mü 12 yıl okuduk ne kadar da kolaymış. Peki herkes üniversiteli oldu şimdi bitti mi? Hayır asıl sorun bu ya bunca kişiye sınavı kazandırdıktan sonra 4 ya da 2 yıl daha toplamda 16 yılını eğitime adamış ve ellerinde başka hiçbir meslek bulunmayan bunca genci mezun ettikten sonra kaçı meslek sahibi edilecek.

Örneğin; tarih bölümünden 75 bin kişi mezun olmuş, fakat bunun sadece 200 kişisi devlet kadrosuna alınıyor. Sorun bu, okumak kolay fakat okuduğundan meslek sahibi olmak hiçte kolay değil artık.

Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir