Veremle Savaş Eğitimi Haftası İle İlgili Yazı

Veremle Savaş Eğitimi Haftası İle İlgili Yazı

Dünyada en yaygın hastalıklardan biri olan verem halk diliyle ince hastalık birden çok organda görülme gibi bir özelliği vardır. Yaklaşık 50 yıldır tedavisi bulunan verem, günümüzde halen hastalıkların başında gelen ve ciddi bir şekilde birçok bölgede yaygınlaşıp insanların ölümüne sebep olmaktadır.

Verem güneş olmayan yerlere girebilir hatta bir süre havada canlı kalabilir. Verem tedavisiyle ilgili tedavi olunmadığı durumda her yıl 10 ile 15 kişi enfekte olmaktadır. Verem, solunum yoluyla bulaşmaktadır. Verem hafife alınacak bir hastalık olmadığı gibi üzerinde titizlikle durulması gereken ve en ufak bir belirtide gerekli sağlık bölümüne müracat edilmeai gerekir. Kişinin bulunduğu ortamın havalandırılması ve güneşin gördüğü yerde dinlendirilmesi veya tedavi edilmesi gerekir. Verem solunum yoluyla bulaştığı için bu konuda hasta olan kişilerin solunum, hapşırma, öksürme ve aksırık anında dikkat etmesi gerekir.

Bu hastalı zamanında müdahale edildiği taktirde kişinin eski sağlığına tekrar kavuşmasına vesile olur. Verem hastalığı Dünyada ve Ülkemizde önemli bir halk s ağlığı sorunu haline gelmiştir. İnsanların üçte biri enfekte olmuş durumda. Sağlık bakanlığı her yıl insanları bu konuda bilinçlendirmek için ocak ayının ilk haftasını Veremle Savaş Haftası olarak gerekli eğitimleri yapmaktadır. Veremle savaş ocak ayının 1 ile 7 günü arasındadır.

Verem Hastalığının Belirtileri

1- Akşamları yüksek ateş çıkması

2- Göğüste oluşan ağrılar

3- Uzun süren kuru öksürük

4- Öksürük sonucu ağızdan kan gelmesi

5- İştahsızlık

6- Halsizlik

7- Kilo kaybı

8- Nefes darlığı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir