Yukarıdaki atasözleri ve özdeyişlerden seçtiklerinizi kullanarak “birlik ve beraberlik” konulu bilgilendirici bir metin yazınız. Metninize uygun bir başlık koymayı unutmayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 61 Cevabı
Yukarıdaki atasözleri ve özdeyişlerden seçtiklerinizi kullanarak “birlik ve beraberlik” konulu bilgilendirici bir metin yazınız. Metninize uygun bir başlık koymayı unutmayınız.
Cevap:

Birlik ve Beraberliğin Önemi

İnsanlar doğaları gereği birlikte yaşamak zorundalar. Toplumun devamlılığı ve sağlığı için insanların birlikte hareket etmeleri gerekir. İnsanlar eğer birlik olmayı öğrenirlerse, altından kalkamayacakları hiçbir şey olmaz. Birlik ve beraberliğin önemini anlamak için bazı örneklerden yararlanmamız daha doğru olur. Yakın bir tarihten örnek vermemiz gerekirse, 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimi insanların birlik olduğu zaman nelerle mücadele edebileceğini açık bir şekilde göstermiştir. Gece vakti sokağa dökülen insanlar, görüşleri ve düşünceleri farklı olsalar bile vatanları için aynı tarafta bulunup cesur bir şekilde hainlere karşı savaşmışlardır. Birlik ve beraberlik hakkında kısa bir hikâye şu şekildedir:

Zamanın birinde bir baba oğullarına ders vermek için, onlardan etraftan odun bulmalarını istemiştir. Oğulları babalarının neden böyle bir şey istediğini düşünedursunlar, baba vereceği dersin ne kadar etkili olabileceğini düşünmeye başlamıştır. Çocukları odunları getirdiği zaman onlardan bunları teker teker kırmalarını istemiş. Çocuklar kolay bir şekilde bunları kırmışlardır. Babası onlara eğer tek başlarına hareket ederlerse aynı bu odunlar gibi çabucak kırılabileceklerini anlatmış ve daha sonrasında ise odunları birleştirip tekrardan kırmalarını istemiştir. Çocuklar bu odunları kırarken epey zorlanmışlar, hatta kıramamışlar. Babası da eğer böyle birlikte olurlarsa, hiçbir kötülüğün onlara zarar veremeyeceğini söylemiş.

Hikâyeden de anlaşıldığı gibi insanlar eğer birlik ve beraberlik içerisinde yaşamayı öğrenirlerse, karşılarına çıkan tüm engelleri kolay bir şekilde aşarlar. Biz de eğer rahat, huzurlu ve mutlu bir hayat yaşamak istiyorsak, içinde yaşadığımız toplum ile birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz gerekir.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir